Lancia delta integrale - italleri

Модификации и ремонт в мащаби от 1:20 до 1:29.

Lancia delta integrale - italleri

Мнениеот grishko » 04 Ное 2018, 19:53

Здравейте,
бих искал да ви представя сглобяването на модела от самото начало.Докато първите боядисани части съхнат имам два въпроса - подходящо ли е мястото за тази тема и има ли заинтересовани колеги,с които да обменяме опит и идеи,в процеса на работа.Това ми е първият такъв модел,така че не очаквайте нещо перфектно.
Поздрави :cheers:
grishko

Re: Lancia delta integrale - italleri

Мнениеот commodore » 04 Ное 2018, 19:57

Кита ти в какъв мащаб е? Ако е 1/24 това е точният раздел.
не ми дреме,режем без упойка

Изображение
Аватар
commodore
Opel фен
Opel фен

Име: Стефан
Колекционирам: всичко което ми харесва в мащаб 1/43,1/18

Мнениеот grishko » 04 Ное 2018, 20:07

Да 1/24 е,пропуснал съм да уточня.
grishko

Мнениеот grishko » 05 Ное 2018, 20:58

Ето и малко материал,с не много добро качество.

Като за начало доста се чудих за цвета на шасито отдолу.Избрах бяло,пред черно и два вида сиво.
Изображение

Седалките и корите са боядисани в metallic steel.Остават да се залепят декали на коланите.
Изображение

Таблото,волана,скоростния лост и ръчната са боядисани по книжката.Трябва да се залепят два декала на таблото и ми се струва доста постно,но засега нямам никакви идеи.
Изображение
Изображение

Клетката.Ами май ще я шкуря и ще я боядисвам пак.
Изображение

Купето е пилнато на места,минато с шкурка и боядисано две ръце бяло.Сега тук ме мъчат някои неща.Първо,дали да залепя частите и да продължавам или да ги правя по отделно и в по-късен етап да ги сложа.И второто е,че трябва да се нанесе черна боя,която искам да остане матова,но пък след декалите трябва да го мина с лак и така ще се лакира и черното.Май най-добрият вариант е да облепя с тиксо там където е черното и да го боядисвам след лакирането.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Ами това е засега.
Поздрави!
grishko

Мнениеот Ssasho0 » 05 Ное 2018, 21:41

Здрасти,

добре се получава! За клетката - гледам, че е от бял метал. Трябва ти праймер за метал или боята ще пада при пипане например по време на работа. Можеш да си вземеш такъв от всеки магазин за автобой на спрей и ще ти стигне за дъълго време и много модели. Можеш да си купиш и за модели от някой моделистки магазин. Нанася се с четка или аерограф. Ако не ти се дават пари боядисвай и ще нанасяш поправки преди да затвориш модела. Това не е зона, която ще се пипа или нещо. Лепиш белия метал с канаколит или подобно лепило.
Относно матовото черно - боядисваш всички цветове, лакираш гланц, слагаш декалите върху гланца, много важно за да няма "сребреене" под тях, и след това отново гланц. Чак след това маскираш, така че да остане само черното видимо и го минаваш с матов лак. Има на спрей има и за аерограф или четка, но с четка не се получава добре.
Дали да боядисваш първо или да лепиш първо? - и двете :) В случайте когато има части в един цвят или такива който е лесно да маскираш с тиксо и да нанесеш другия цвят, тогава първо лепиш и след това боядисваш. Иначе първо боядисваш и после лепиш, но лепилото не лепи добре на боядисани части и може да повреди боята и лакът. След като сложиш декалите на таблото можеш да им сложиш по една капка гланцов лак отгоре без да го размазваш. Засъхва леко като леща и се виждат по ясно :) Може да ползваш и капка Ц200, но първо пробвай на нещо друго да видиш дали ще изсъхне до напълно прозрачно.

Ако имаш още въпроси питай,
Сашо
Ssasho0

Мнениеот grishko » 11 Ное 2018, 20:12

Здравей колега,
благодаря ти за съветите.Имам доста въпроси,понеже имах доста трудности.Първото е за боите.Забелязах,че определени бои хващат по различен начин,едни са по-гъсти,други по-редки и т.н.Праймъра върши ли работа за това,да се нанясат по-плътно или трябва нещо за сгъстяване на боята.Другият проблем беше маскирането,имаше боя и стечки под тиксото.Не съм облепил добре или съм нанасял много боя,незнам.Два пъти шкурих боята и боядисвах пак,веднъж с четки,вторият път със спрей.В този ред на мисли с какво могат да се минават фуги на врати,капаци и т.н,с четката ми трепва ръката от време на време,а с тиксото има и отдолу.Мислех си за маркер,така и така ще лакирам после.Също така бои,спрейове,лакове и т.н задължително ли е да са от моделарски магазини,предназначени за хобито,или могат да се използват и други.И последният преблем за сега са декалите,много ми е тежко с тях.Държа ги във вода примерно 1-2 минути,докато декала се отлепи сам и после залепям.На места,където има боя и лак,и не мога да намокря повърхността,или се залепя супер трудно,или въобще не се залепя.Има ли някакви химии за по-лесно лепене,че с тея големи декали ще е трагедия сигурно.Ами това е засега от мен.Ето и две снимки отвътре

Изображение

Изображение

Поздрави!
grishko

Мнениеот Ssasho0 » 12 Ное 2018, 11:27

Хубаво е, че питаш преди да объркаш всичко. Понеже въпросите са много ще пиша направо в текста долу :)

grishko написа:Здравей колега,
благодаря ти за съветите. Няма проблем, винаги съм насреща да помогна с каквото мога!Имам доста въпроси,понеже имах доста трудности.Първото е за боите.Забелязах,че определени бои хващат по различен начин,едни са по-гъсти,други по-редки и т.н.Праймъра върши ли работа за това,да се нанясат по-плътно или трябва нещо за сгъстяване на боята - Праймера е първия слой върху пластмасата/метала или смолата. За различните материали ти трябват различни праймери, този за пластмаса е само за пластмаса и не става за смола или метал и т.н. Това което прави праймера е, че по лесно хваща боята върху него, не се люпи, по-лесно се нанася и т.н. Освен това (сивият) помага да видиш дефектите. Ако боядисваш светъл цвят (бял, жълт, розов и т.н.) съветът ми е да минеш с бял върху сивия, иначе цветовете ще са притъпени..Другият проблем беше маскирането,имаше боя и стечки под тиксото.Не съм облепил добре или съм нанасял много боя,незнам - вероятно и двете, тиксото трябва да е моделистко, а не от практикер хартиено по няколко причини: моделисткото е с по-слабо лепило и има по-малък шанс да повреди боята под него. Моделисткото е и гладко,а обикновенното хартиено не епонеже е предназначено за стени и по-гъсти бой. Когато ползваш четка, дори да си маскирал, се опитвай да боядисваш все едно няма тиксо иначе ще подлива. .Два пъти шкурих боята и боядисвах пак,веднъж с четки,вторият път със спрей Големия трик на боядисването с четка е гъстаотата на боята и броя слоеве. Пробвай с по-разредена боя, полупрозрачна и множество слоеве. За да стане добре това е начина. Другото е, че самата четка не трябва да е много мокра т.е. топиш в боята, докосваш до домакинска хартия да се махне капката и после минаваш по модела. Трудно е и трябва практика за да му хванеш цаката, но това е начина. За добро и равномерно покриване ти трябват поне 5 тънки слоя, а в някой случай и до 10. Ако боята е гъста ще остават следи от косъмчетата, между слоевете изчакай да изсъхне. Може да ускориш това с един сешоар и става за секунди..В този ред на мисли с какво могат да се минават фуги на врати,капаци и т.н,с четката ми трепва ръката от време на време,а с тиксото има и отдолу Това е лесно, разредаш цвета за фугите повечко, и пускаш с четката малко във фугата, тя по капилярните сили ще си иде се разлее, но трябва да е рядка и много течна..Мислех си за маркер,така и така ще лакирам после.Също така бои,спрейове,лакове и т.н задължително ли е да са от моделарски магазини,предназначени за хобито,или могат да се използват и други Не е задължително, можеш да ползваш каквито си искаш, все пак моделистките са оптимизирани за модели и се работи по-лесно с тях. Тиксото е може би едно от малките неща, които ти препоръчвам да са моделистки със сигурност. Отиди в някой арт магазин и си купи бой и всичко, но за четка не за аерограф или друга техника.И последният преблем за сега са декалите,много ми е тежко с тях.Държа ги във вода примерно 1-2 минути,докато декала се отлепи сам и после залепям.На места,където има боя и лак,и не мога да намокря повърхността,или се залепя супер трудно,или въобще не се залепя.Има ли някакви химии за по-лесно лепене,че с тея големи декали ще е трагедия сигурно - леле, потапяш декалите за 30сек в леко топла водичка ( не е задължително да е топла но помага) и ги вадиш. Оставяш ги върху домакинска хартия и чакаш докато почнат да се местят. Слагаш капка вода или химия където ще лепиш декала и внимателно го плъзгаш отгоре. С една клечка за уши донаместваш и внимателно изкарваш въздуха и течността из под декала. Може да го нагрееш ЛЕКО със сешоара за да легне по-добре. Химии има по моделистките магазини и те определено помагат.Ами това е засега от мен.Ето и две снимки отвътре

Поздрави!

Ако имаш още въпроси питай :)

Поздрави,
Сашо
Ssasho0

Мнениеот grishko » 12 Ное 2018, 19:31

Отново голямо благодаря! :cheers: Събота и неделя ще действам и ще покажа резултатите.
grishko

Мнениеот grishko » 21 Ное 2018, 22:17

Здравейте,ето го вече боядисано и малко налепено.Боята не е перфектна,но нямам нерви за трети път да шкуря и да боядисвам всичко наново.Взех си бележки за следващия път.Декалите също не са окей.Малките и по-големите,които са на равна повърхност ги залепих без проблем,но двата на калниците и капака - греда.Първо ги пробвах само с вода и залепяне,не се получи,намачках ги и ги понакъсах малко.След това ги отлепих,сложих tamiya decal adhesive,залепих и после намазах с decalsetting medium.По-добре е,но на места има ръбове и незалепено/вижда се на последните две снимки/.Има ли шанс да се оправят и какво ще стане впоследствие,ако лакирам така.Между другото тея двете химии са голяма работа,ако не бях съсипал декалите при първото лепене,сигурно щяха да са перфектни.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

[img]https://i.postimg.cc/Gt9qRphm/5.jpg
[/img]
grishko

Мнениеот Ssasho0 » 22 Ное 2018, 10:20

Здрасти отново,

не съм сигурен, че ще стане понеже декалите вече са се втвърдили, но все пак нищо не пречи да пробваш следното:
Мокриш хубаво с decalsetter-a, изчакваш няколко минути като е важно да не изсъхват, ако трябва пак ги намокри и след това, внимателно ги нагряваш със сешоар, би трябвало да омекнат. Притискаш леко с клечка за уши за да легнат както трябва и да изкараш въздуха. Ако балончето не иска да излиза, внимателно пробии декала с карфица за да има от къде да излезе въздуха. Вероятно няма да стане от раз но на няколко пъти трябва да се получи - мокриш, нагряваш, натискаш вниматееееелно с клечка за уши и отново. Ако стане - супер, ако не стане е поне ще си пробвал!

Поздрави,
Сашо
Ssasho0

Мнениеот Antara1 » 22 Ное 2018, 10:42

Много добре се получават нещата! :clap:
Аз бих пробвал с нагрята във вряща вода клечка за уши и да натисна само балончето. Ако декалът има еластичност,ще си легне във фугата. Може и с памук върху клечка за зъби,защото клечката за уши може да се размекне от горещата вода. Успех!
Аватар
Antara1
Диорама-любител
Диорама-любител

Име: Асен Гарджев
Колекционирам: Предимно 1:43

Мнениеот grishko » 05 Дек 2018, 21:03

Декалите станаха с пробиване и decalsetting-а.Вече е налепено и лакирано.До момента са залепени 60 декала и остават още 15-на,не е реално.

Изображение

Изображение

Изображение

Имам няколко питания:
-стоповете отвътре или отвън е желателно да се боядисват с трансперантна боя?
-какво се случва,ако се лакират стъкла,стопове/фарове,гуми и подобни/понеже имам декали и по тях/?
-как бих могъл да махна малко боя и лепило от стъклото без да го повредя?

Благодаря за вниманието!
Поздрави!
grishko

Мнениеот Ssasho0 » 06 Дек 2018, 11:40

grishko написа:
Имам няколко питания:
-стоповете отвътре или отвън е желателно да се боядисват с трансперантна боя?
-какво се случва,ако се лакират стъкла,стопове/фарове,гуми и подобни/понеже имам декали и по тях/?
-как бих могъл да махна малко боя и лепило от стъклото без да го повредя?

Благодаря за вниманието!
Поздрави!

-стоповете отвътре или отвън е желателно да се боядисват с трансперантна боя? - отвътре боядиссваш сребристо или лепиш фолио а отвън с clear red/clear orange. Така работя аз, колегите може да имат и други техники.
-какво се случва,ако се лакират стъкла,стопове/фарове,гуми и подобни/понеже имам декали и по тях/? - уф, по принцип няма проблем да се лакират, НО ако техниката ти не е добра рискуваш да получиш "портокалов" ефект или да полепнат прашинки по стъклото, а това е доста видимо. Като цяло можев да лепиш декалите директно върху стъклото. Повечето хора лакират или потапят в много "тънък" лак стъклата основно когато има дефекти, ако е ОК не ги пипаш.
-как бих могъл да махна малко боя и лепило от стъклото без да го повредя? - с клечка за зъби пробвай да го изстържеш, или с напоена със спирт клечка за уши. Не пробвай с агресивни разредители за да не повредиш прозрачната част.
Ssasho0

Мнениеот grishko » 09 Дек 2018, 18:37

Готов е вече.Не е перфектен,може би е далеч и от добър,но като за пръв път толкова са ми възможностите.За мен модела е прекрасен,занимавах се с него повече от месец,а и тази рали икона би ми харесала винаги,без значение как и колко добре е направена.Ето малко снимки и ако на някой му е харесала темата и има интерес,бих я продължил с още един рали модел,който засега си стои в кутията.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
grishko

Мнениеот Ssasho0 » 10 Дек 2018, 11:20

Като за първи опит модела е великолепен! Следващия още по-добре :)
Ssasho0

Следваща

Назад към 1:24