Модификации и реставрации (BMW Black Widow)

Модификации и ремонт в мащаби от 1:30 до над 1:90.

Модификации и реставрации (BMW Black Widow)

Мнениеот WeltherrschafT » 12 Сеп 2013, 20:10

Изображение

Бих искал да ви покажа някои от моите модификации в малките мащаби и да ги обединя в тази тема.
Не мисля, че ще впечатля някого с тези модели и не това ми е целта, а по-скоро да споделя моя
опит в нещата, които правя. За да реставрираш или модифицираш модел няма само един начин и мисля,
че най-важно е да имаш нужното въображение и търпение, за да се получи нещо смислено и моделът
да ти харесва. Обичам да експериментирам и доста често нищо не става, но понякога се раждат добри
идеи и е готино, да виждаш как нещата се получават точно както си си ги представял.

=====================================================================================
ИНДЕКС НА МОДИФИКАЦИИТЕ:
(кликнете върху снимката и вижте проекта)

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

=====================================================================================

Изображение

Модификация: Subaru Impreza WRX STI 1:64 (HotWheels)

За тази модификация идеята ми беше просто да се сдобия с по-стокова версия на Subaru Impreza WRX,
решена изцяло в син металик. Разполагах както обикновено с два еднакви модела на HotWheels и беше
лесно да сваля нитовете отдолу и да започна работа по Subaru-то. А ето и как изглеждаше моделчето в
началото:

Изображение
Изображение Изображение

Свалянето на нитчето беше лесно с помощта на бормашината и след това дойде любимата ми част -
заливането с препарата за премахване на боя - в случая прозрачен Body 700 Paint Remover.

Изображение
Изображение Изображение

Резултатът както винаги е отлично премахване на боята без остатъци и лъскав die-cast. Подготвих моделчето
за боядисване като задължително го обезмаслих с парцал напоен в разредител - АMB. След това дойде и
първата ръка боя, като винаги боядисвам първо вътрешната част на купето. Хубаво е още преди боядисването
да се разпробие с малка бургия мястото, където по-късно ще влезе закрепващото винтче, но аз го направих
след това и ако се внимава не е проблем, че сте забравили.

Изображение
Изображение Изображение

Боята която съм използвал е спрей на марката Multona и е специално за автомобили, което обяснява идеалното
покритие и страхотния ефект металик. Задължително след боядисване с основния цвят, полагам 2-3 много
тънки слоя прозрачен лак за запечатване на боята. С лака пръскам през 20 минути между слоевете. Крайният
резултат е запазване на боята и чудесен блясък, но след пълното изсъхване за около 1 ден. Остава моделът
да се сглоби и да се направят някои финални щрихи - боядисване на фарове и стопове например. Накрая идва
ред и на хубавите снимки. Това е всичко.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

ИНДЕКС НА МОДИФИКАЦИИТЕ
Последна промяна WeltherrschafT на 18 Авг 2014, 19:05, променена общо 31 пъти
Аватар
WeltherrschafT

Име: Христо
Колекционирам: 1:64 и 1:43

Re: Модификации и реставрации 1:64 (Subaru WRX) - Weltherrsc

Мнениеот AnimaL` » 12 Сеп 2013, 20:32

Истински трепач е :rocknroll: :clap:
Изображение
AnimaL`

Колекционирам: Каквото ми хареса в 1:43

Мнениеот Ивайло » 12 Сеп 2013, 23:02

Отлична боя и детайлизиране. :clap:
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Име: Ivaylo
Колекционирам: 1:18 / 1:72

Мнениеот mit3t0 » 12 Сеп 2013, 23:58

:shock: Невероятен е! :shock: :shock: :clap: :clap: :clap: :clap:
ИзображениеИзображение
Аватар
mit3t0
Mercedes фен
Mercedes фен

Име: Димитър Петров
Колекционирам: 1/18 , 1/87 - Mercedes-Benz & JDM 1/24 !

Модификации и реставрации 1:64 (Batmobile 1989) - Weltherrsc

Мнениеот WeltherrschafT » 13 Сеп 2013, 11:37

Благодаря на всички за коментарите, надявам се да ви е интересно. Имам някои неща, които
се натрупаха с времето и скоро ще покажа каквото успея. Доста съм в движение и все няма
време за всичко, но форума си го следя и вземам някои идеи от доказалите се вече майстори.

Изображение

Реставрация: Batmobile 1989 1:72 (ERTL)

Тази реставрацията касае модел на ERTL, който е възможно да е пуснат на пазара по времето
на самия филм Батман (1989) - първият от филмовата поредица за супергероя. Това моделче е
една реликва от моето детство с много голяма стойност за мен и мога да кажа, че е може би
най-любимата ми играчка оттогава. През годините обаче се случи така, че от безброй премествания
и ремонти тази количка изчезна безследно и на мен все ми се искаше да си намеря същия модел.
За щастие това се случи преди една година, като си я купих от die-cast форума, но в отчайващо
състояние. Въпреки това като много голям фен на Батман бях радостен, че вече я имам и оставаше
само да дойде времето за нейната реставрация. Ето как моделчето пристигна при мен:

Изображение
Изображение
Изображение Изображение

Основните проблеми бяха очукана и обелена боя, огънати задни перки и предна част на модела,
колелата не се въртяха, а ауспуха беше запълнен със странна зелена субстанция. Първоначално
се заех да разпробия нитовете отдолу и да отворя моделчето, а след това да сваля боята.

Изображение
Изображение
Изображение

Последва изшкурване и изправяне на изкривените части и други дребни забележки. След това
обезмасляване на модела с разредител за боя и първа ръка с евтин спрей на Cosmos Lack в
черен гланц. Оригиналният модел от филма е матов, но изданието на ERTL си беше гланцово,
а и нямах в момента друг спрей. Боядисвам купето винаги отвътре, а след това отвън с няколко
тънки ръце боя и 2-3 слоя безцветен гланцов лак на Very Well. Спреят на Cosmos не е най-добрият
вариант за боядисване - съхненето отнема повече време и ако не се внимава, се налага цялата
процедура да се направи отново, но за случая ми свърши чудесна работа.

Изображение Изображение
Изображение

След като моделът изсъхна, доби страхотен вид и преминах към реставрацията на ходовата част
и намирането на нови гуми, които взех от един стар камион. Мисля, че паснаха страхотно и се
доближават много до оригиналния Батмобил, за сметка на тези от моделчето, които бях на косъм
да изхвърля.

Изображение
Изображение
Изображение Изображение

Промених окачването на колелата, а тях самите преправих, защото осите от камиона бяха къси.
За целта с помощта на малки парчета от пълнител за химикал и 4 карфици, срязани до подходящия
размер успях да направя нови оси и да закрепя много добре новите колела. Последва финално
боядисване на турбината отпред, ауспух, светлини и част от механиката.

Изображение
Изображение Изображение
Изображение
Изображение

Накрая разпробих с бормашина местата на нитовете и поради големите дупки в пластмасата
реших да използвам кабърчета. Боядисах ги в черно, а острият им край залепих в дупките с
помощта на прозрачно лепило Poxipol, и вече съм готов да паркирам модела до другия Батмобил
в мащаб 1:43. Ето и снимките:

Изображение Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

ИНДЕКС НА МОДИФИКАЦИИТЕ
Последна промяна WeltherrschafT на 30 Ное 2013, 11:32, променена общо 6 пъти
Аватар
WeltherrschafT

Re: Модификации и реставрации 1:64 (Batmobile) - Weltherrsch

Мнениеот AnimaL` » 13 Сеп 2013, 13:32

:clap: :clap: Впечатляващо
Изображение
AnimaL`

Мнениеот niksen » 13 Сеп 2013, 14:29

Много добре се е получило :cheers:
niksen
Фен на мащаб 1:64
Фен на мащаб 1:64

Име: Никодим Георгиев
Колекционирам: HW, Matchbox, Welly, Bburago

Мнениеот minitek » 13 Сеп 2013, 16:04

Супер е станало, само не знам на покрива (а и не само) защо боята е станала като портокалова кора. Може би ще бъде добре да пръснеш 1-2 ръце грунд преди боядисването. И чувал съм, че колкото по-бавно съхне една боя, толкова по-добра е. Колко е вярно това не знам... :clap: :cheers: :shake:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
minitek

Име: Мартин
Колекционирам: 1:18, 1:43, BMW 1:87

Мнениеот WeltherrschafT » 13 Сеп 2013, 17:50

Прав си за боята, че не е супер гланц, но аз и не мога да докарам такъв и с най-добрата боя.
Проблемът при малките мащаби и при Батмобила в частност е, че има адски много дребни
детайлчета, а пръскането го правя само в една посока (например наляво-надясно). В зоната на
перките, двигателя, покрива и задните светлини равнините са много и е трудно да постигна
еднаква боя навсякъде. Възможно е и от светлината да се получава някаква илюзия, защото
съм снимал под едно дърво, а и моделът е прашен, ама после видях. Грунд не слагам, а боядисвам
принципно първо с бяла боя, но за 1:64 е абсолютно излишно - 2 ръце основа и още 2-3 ръце
основен цвят, плюс 3 ръце лак правят модела да прилича на китайски боклук. Търся варианти
и за различни бои, без да да казвам "Dupli-Color" са най-добрите - погрешно е, Cosmos обаче са
едни от най-гадните и това, че ми съхна боята 2 дена, не я направи по-добра от автоемайл лак.
Аватар
WeltherrschafT

Мнениеот commodore » 13 Сеп 2013, 23:58

Чудесна работа!И Субаро-то и Батмобил-а са станали супер!Поздравления! :shake: :clap: :clap: :clap:
не ми дреме,режем без упойка

Изображение
Аватар
commodore
Opel фен
Opel фен

Име: Стефан
Колекционирам: всичко което ми харесва в мащаб 1/43,1/18

Мнениеот vwniki » 17 Сеп 2013, 21:16

заинтригува ме . :idea:
Аватар
vwniki
Scania фен
Scania фен

Име: Николай Марков

Мнениеот RacingFreak » 17 Сеп 2013, 21:58

Супер си се справил колега! Поздравления :cheers:
Аватар
RacingFreak

Име: Ники
Колекционирам: Matchbox Rover 3500

Модификации и реставрации 1:64 (A-Team Van) - WeltherrschafT

Мнениеот WeltherrschafT » 18 Сеп 2013, 22:18

Изображение

Реставрация: A-Team Van - movie car 1:74 (ERTL)

От доста време си бях харесал този микробус за реставрация, защото бях видял вече как изглежда
току що изваден от блистера. Моделът е сравнително стар и е кола направена специално за иначе
тъпия филм "А-Отборът" 2010 г. където някакви измислени военни са си направили шайка и раздават
правосъдие - пълна загуба на време. Филмът не се препоръчва за деца под 12-годишна възраст! Успях
да си намеря моделчето на ERTL от форума и го прибрах в мазата. Ето как изглеждаше то в началото:

Изображение
Изображение
Изображение Изображение

Започнах с рапробиването и свалянето на боята, а след това изпилих вдлъбнатините по метала, където
е бил удрян или изпускан микробуса. Интересното е, че препаратът за боя не хваща на хартия и трябва
да се обели с нож или нещо друго. Там където е била залепена лепенката, боята е като чисто нова.

Изображение
Изображение
Изображение

Продължавам с нанасянето на боята, задължително първо от вътрешната страна и няколко пъти отвън.

Изображение
Изображение
Изображение Изображение

Идва ред на нещо интересно - декалите по модела. За целта първо маскирам с подръчни материали като
тиксо и хартия онази част, която не искам да боядисвам. Не препоръчвам използването на тиксо защото
то е може би най-неправилния начин за маскиране. При лоша боя и невнимание при облепването става
така, че то реагира с боята (или лака) и когато се махне се получават гадни резки, остатъци от лепило и
боята за нищо не става. Аз задължително лакирам модела с 2 ръце прозрачен лак, преди да започна да
облепвам за пръскане на декалите, след това пръскам още 2 ръце лак върху тях и те се запечатват между
двата слоя лак. Първо боядисвам с бяла матова боя като основа за червения цвят. Той, както и жълтия и
повечето светли цветове прозират върху тъмна основа и дори 5 пъти да се боядисва си личи. Идеята е да
изпъкне желаният цвят още от първия път без да се натрупва боята и самият декал да е възможно по-тънък.

Изображение
Изображение
Изображение

Това е крайният резултат след свалянето на маската и след току що лакирания модел.

Изображение
Изображение
Изображение Изображение

Докато чаках да изсъхне лака боядисах останалите дребни детайли. Намерих хубави джанти и гуми от някакъв
китайски боклук, пооправих задния спойлер, ходовата част на модела и полирах стъклото на микробусчето.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Най-накрая идва ред на сглобяването. Наложи се леко да уплътня джантите с малки парчета от пълнител на
химикал - харесаха ми сиви и ги оставих така. След това изрязах от капачка за буркан малка пластинка и я
боядисах в черно, за да я ползвам като шайба на болтчето и за да скрия голямата дупка от бормашината.

Изображение
Изображение Изображение
Изображение

Поиграх си още малко с детайлите и оцветих стоповете и светлините на покрива, като взех за пример снимки
на оригиналния модел. Ето малко външни снимки и среща с един авер. Надявам се да ви е харесало. :)

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

ИНДЕКС НА МОДИФИКАЦИИТЕ
Последна промяна WeltherrschafT на 30 Ное 2013, 11:31, променена общо 3 пъти
Аватар
WeltherrschafT

Мнениеот AnimaL` » 18 Сеп 2013, 22:33

Станал е по-красив и от оригинала :clap: :clap:
Изображение
AnimaL`

Мнениеот minitek » 18 Сеп 2013, 22:35

Страхотно е станало! :clap: :rocknroll: Единствено задницата много вирната седи, ако има вариант малко да я свалиш? :roll:
Аватар
minitek

Име: Мартин
Колекционирам: 1:18, 1:43, BMW 1:87

Следваща

Назад към 1:32, 1:64, 1:72 и др.