1:64 Matchbox / Hot Wheels и др. - 2018

Дискусии, свързани с мащаби от 1:30 до над 1:90.

Re: 1:64 Matchbox / Hot Wheels и др. - 2018

Мнениеот Muggs » 29 Ное 2017, 11:06

MuHaTa написа:Има ли някакво инфо за цени или е още рано :D

Ето официален отговор на този въпрос.
MINI GT написа: The suggested retail price will be around $10 USD.

10$ е страхотна цена... дано да не е за сметка на качеството.
Follow me on Instagram ;)
Продавам моделчета в 1:64 мащаб :bye:
Аватар
Muggs
Фен на мащаб 1:64

Име: Цецо
Колекционирам: 1:64 Premium Diecast

Мнениеот MuHaTa » 29 Ное 2017, 13:26

Уоо, това е много добра цена, стига да не трябва ние да си го сглобим :D
И нещо от Greenlight
Изображение
Аватар
MuHaTa
Фотографът на DiecastCarsBG
Фотографът на DiecastCarsBG

Име: Димитър
Колекционирам: Снимки на модели и моделки

Мнениеот Muggs » 04 Дек 2017, 11:36

Още премиум марки се ориентират към 64ти мащаб :lol:
Да видиме какво ни очаква...

Изображение
Аватар
Muggs

Мнениеот WeltherrschafT » 04 Дек 2017, 14:05

Tarmac Works са ясни, за Ignition ще е интересно какви модели ще правят. Наистина има някакъв интерес към
мащаба от доста производители напоследък. Вече дори имам няколко (първите ми) смолни модели на Spark в 1:64.
Аватар
WeltherrschafT

Име: Христо
Колекционирам: 1:64 и 1:43

Мнениеот Тихомир » 04 Дек 2017, 15:27

То хубаво производителите имат интерес, но като знам че един Игнишън излиза към 200 лв и нагоре в 1:43 и то при голяма доза късмет.... нали рабирате накъде бия. Да не се окаже 64-ка на цената на прилична 43-ка среден клас. :lol:
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Колекционирам: 1920-1939 и Ferrari

Мнениеот WeltherrschafT » 04 Дек 2017, 20:27

Тишо, ако някой е фен на 64-ки (и има парите за тези модели) едва ли цената на модела ще го накара да мине в друг мащаб. :)
Аватар
WeltherrschafT

Мнениеот Тихомир » 04 Дек 2017, 21:19

WeltherrschafT написа:Тишо, ако някой е фен на 64-ки (и има парите за тези модели) едва ли цената на модела ще го накара да мине в друг мащаб. :)

И колкото и да са добри си остават дребосъци...същото важи и за 1:43. Аз поне като искам детайли си взимам 1:18... интересно ми е какво ще изкарат защото съм имал Игнишън. Добри са и то много, но са леко пресолени откъм цени. :) Иначе поощрявам разнообразието в мащаба, като събирах сериозно 1:64 имаше само Хот Уилс и Мачбокс, Миничампс и АА едва бяха пуснали техните дребни.
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Мнениеот chevyimpala » 04 Дек 2017, 21:48

Според мен също ще са с доста висока цена, но да видим :)
Аватар
chevyimpala

Име: Петийо еуемент
Колекционирам: Кот такоа :)

Мнениеот svetlio » 04 Дек 2017, 22:33

Това,което ще има смисъл в този мащаб ,1:64, е кой ще направи най-добрия модел с всички или почти всички отварящи се елементи - врати и капаци. Този който успее това да направи това и то в абсолютно реално изражение на абсолютно реален размер, например като Аутоуорълд, според мен той и да не владее пазара ще бъде номер едно по детайлност. Защото в момента който използва най-скъпият 3D принтер, той прави качествените отливки(Томика), който използва 20 глава тампонна машина, той прави най-шарените модели(Кайошо с Низмото), който използва евтина работна ръка, суровини, енергия и т.н., той бълва, ама наистина бълва скрап, за разлика от другите, , но никой не си прави изобщо труда да сложи активни елементи, и то елегантни, не с дебели панти , да направи реална долна част, а не само загатване и грубо заобляне, както и интериор и двигател поне малко по добри от останалите. В края на краищата 21_ ви век сме, има всичките технологии за наистина оптимално детайлизиране. 1:64 модел може да изглежда почти като в 1:18, естествено с доста големи допуски, но все пак няма да изглежда като Lonestar Impi от 60-те, визирам конкретно Volvo P1800. Иначе за мен нищо ново няма в това големи или новопрохождащи фирми да искат да си отхапят и те парче от баницата, та нали в това е същността на капитализма - без свободни пазарни ниши, печалба от всичко и от всеки. То не беше Х5, после Х3, след това Х1, Х2, сега Х4, та мисля, ще четох и за Х8.....сигурно и пикап вече мислят, малко изостават от Мерцедес баварците.
Та, в този ред на мисли който каквото да си пуска като модели в 1:64, лично мен ще ме интересува да имат всички отварящи се елементи, отделни брони, стопове , фарове, огледала и приличен интериор и двигател, както и отдолу да изглежда минимум като Франклин Минт в 1:43. Да, и в рамките до 100 /сто/ лева.
Ако искате да зададете въпрос питайте първо Гошо и Вики /Google & Wikipedia/.
Ако все още искате да зададете въпроса си - отново Гошо и Вики.
Ако все пак сте твърдо решени да зададете въпрос - по добре си отговорете сам, защото най-малко 10 човека ще ви кажат колко сте тъп.
Но все пак Google е за слабаците. Истинските мъже питат жена си.
Купувам метални войници от Киндер сюрприз и не само, метални фигурки всякакви, стари ламаринени играчки с ключета, руска бронетехника.
svetlio

Име: Светльо Христов
Колекционирам: 1:18 Classic cars, Tin toys и каквото ми хареса ретро в 2D и 3D

Мнениеот Muggs » 05 Дек 2017, 10:01

svetlio написа:Това,което ще има смисъл в този мащаб ,1:64, е кой ще направи най-добрия модел с всички или почти всички отварящи се елементи - врати и капаци. Този който успее това да направи това и то в абсолютно реално изражение на абсолютно реален размер, например като Аутоуорълд, според мен той и да не владее пазара ще бъде номер едно по детайлност. Защото в момента който използва най-скъпият 3D принтер, той прави качествените отливки(Томика), който използва 20 глава тампонна машина, той прави най-шарените модели(Кайошо с Низмото), който използва евтина работна ръка, суровини, енергия и т.н., той бълва, ама наистина бълва скрап, за разлика от другите, , но никой не си прави изобщо труда да сложи активни елементи, и то елегантни, не с дебели панти , да направи реална долна част, а не само загатване и грубо заобляне, както и интериор и двигател поне малко по добри от останалите. В края на краищата 21_ ви век сме, има всичките технологии за наистина оптимално детайлизиране. 1:64 модел може да изглежда почти като в 1:18, естествено с доста големи допуски, но все пак няма да изглежда като Lonestar Impi от 60-те, визирам конкретно Volvo P1800. Иначе за мен нищо ново няма в това големи или новопрохождащи фирми да искат да си отхапят и те парче от баницата, та нали в това е същността на капитализма - без свободни пазарни ниши, печалба от всичко и от всеки. То не беше Х5, после Х3, след това Х1, Х2, сега Х4, та мисля, ще четох и за Х8.....сигурно и пикап вече мислят, малко изостават от Мерцедес баварците.
Та, в този ред на мисли който каквото да си пуска като модели в 1:64, лично мен ще ме интересува да имат всички отварящи се елементи, отделни брони, стопове , фарове, огледала и приличен интериор и двигател, както и отдолу да изглежда минимум като Франклин Минт в 1:43. Да, и в рамките до 100 /сто/ лева.

Колкото и да е напреднала технологията, това според мене няма да стане скоро...
Никой не би инвестирал милиони за техника, която неможе да избие с години. Моделчетата както казваш може да достигнат 100 лева и ще са шепа хора, готови да платят тази сума.
По тази причина отиваш дирекно към фалит.
Аватар
Muggs

Мнениеот Тихомир » 05 Дек 2017, 10:18

Muggs написа:
svetlio написа:Това,което ще има смисъл в този мащаб ,1:64, е кой ще направи най-добрия модел с всички или почти всички отварящи се елементи - врати и капаци. Този който успее това да направи това и то в абсолютно реално изражение на абсолютно реален размер, например като Аутоуорълд, според мен той и да не владее пазара ще бъде номер едно по детайлност. Защото в момента който използва най-скъпият 3D принтер, той прави качествените отливки(Томика), който използва 20 глава тампонна машина, той прави най-шарените модели(Кайошо с Низмото), който използва евтина работна ръка, суровини, енергия и т.н., той бълва, ама наистина бълва скрап, за разлика от другите, , но никой не си прави изобщо труда да сложи активни елементи, и то елегантни, не с дебели панти , да направи реална долна част, а не само загатване и грубо заобляне, както и интериор и двигател поне малко по добри от останалите. В края на краищата 21_ ви век сме, има всичките технологии за наистина оптимално детайлизиране. 1:64 модел може да изглежда почти като в 1:18, естествено с доста големи допуски, но все пак няма да изглежда като Lonestar Impi от 60-те, визирам конкретно Volvo P1800. Иначе за мен нищо ново няма в това големи или новопрохождащи фирми да искат да си отхапят и те парче от баницата, та нали в това е същността на капитализма - без свободни пазарни ниши, печалба от всичко и от всеки. То не беше Х5, после Х3, след това Х1, Х2, сега Х4, та мисля, ще четох и за Х8.....сигурно и пикап вече мислят, малко изостават от Мерцедес баварците.

Колкото и да е напреднала технологията, това според мене няма да стане скоро...
Никой не би инвестирал милиони за техника, която неможе да избие с години. Моделчетата както казваш може да достигнат 100 лева и ще са шепа хора, готови да платят тази сума.
По тази причина отиваш дирекно към фалит.

Абсолютно съм съгласен с колегата @Muggs. Единици са колекционерите, които биха дали 100 лева за 1:64. Вижте какво се е случило с Жуеф Еволюшън в 1:43. Прекрасни модели за времето си, но пазарът ги е отхвърлил като прекалено скъпи. Същото важи и за Ауто Арт Сигначър в по-ново време. Прекасни, но много скъпи.
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Мнениеот svetlio » 05 Дек 2017, 14:56

Аз съм съгласен и 3,50 лева да струват ,ама няма как. Всъщност цена от около 40-50 лева е напълно поносима, оставаме 100-те за лимитеда.
Всичко опира до процента на печалбата, което рефлектира и върху количеството. Това, че вече отдавна се забрави красотата и естетическата наслада е по-големият проблем. Някакси всички свикнаха да няма активни елементи и на никой не му прави впечатление.
Autoworld, Ertl, Johnny Lightning, M2, Greenlight и някои други имат тук-там активни елементи, но никой всичките такива, ако не съм прав нека някой да ме поправи. Както писах по-горе няма начин Lonestar Impy да са ги направили през 60-те, а сега да не може. Вероятно защото колекционерството вече не е това, което беше. Звучи малко изтъркано, но при смяната на поколенията и приоритетите се менят.
Бугатито на Аутоарт с всички активни елементи много закъсня, други производители го пуснаха на цена от смешна до приемлива без да му се отваря нищо. Вероятно и печалбата им се е видяла малка и затова по-добре да не рискуват.
Големите имена в бизнеса имат формула по която работят и докато тя работи няма да направят и една стъпка в посока повече активни детайли. Надеждата е в по-малки и гъвкави , но такива не се задават на хоризонта. Всички могат, но не искат, те и така си печелят.
Някъде в раздела за грандоманите имаше извадка колко ще струва едно производство на модел в 1:18 - $ 300 000. В 1:64 трябва да е в пъти по-малко. При милиардни печалби от страна на Мател, ТЕ ПРОСТО НЕ ИСКАТ, И ТАКА СИ ИМ Е ДОБРЕ.
Ако все пак сте твърдо решени да зададете въпрос - по добре си отговорете сам, защото най-малко 10 човека ще ви кажат колко сте тъп.
Купувам метални войници от Киндер сюрприз и не само, метални фигурки всякакви, стари ламаринени играчки с ключета, руска бронетехника.
svetlio

Мнениеот TheDevilTwin » 08 Дек 2017, 11:08

svetlio написа:...

Матрица с активни детайли, отделни фарове и стопове от пластмаса, метално дъно, завиващи предни колела би струвала еднакво за разработка, независимо от мащаба. Разликата в крайната цена идва единствено от разходите за материалите, които при по-малките мащаби логично са по-ниски. Съответно и от тиража на модела - колкото по-голям тираж, толкова по-ниска цена.

Проблемът на подобни модели е, че биха били твърде скъпи за крайния потребител и не говорим за цена от 100 лв., защото в мащаба вече съществуват модели на тази стойност. От друга страна - при наличие на подобни високи изисквания, ти лично колко броя от тези модели би си купил на тази цена? Предполагам се досещаш, че 10 модела биха ти стрували 1000+ лв., 20 модела - 2000+, а това са стойности, които на вторичния пазар много трудно биха могли да бъдат достигнати. Както Тишо обясни - историята познава подобни ситуации например с Jouef Evolution, които дори днес могат да бъдат намерени за символични цени. Други такива примери са серията Matchbox Masterclass в мащаб 1:24, сериите AUTOart Signature и Kyosho MR в 43-и мащаб и т.н.

За мен лично в мащаба има доволно много скъпи и качествени модели на производители като Kyosho, Tomica, Auto World, новопоявилите се Tarmac. От друга страна има и Greenlight, Johnny Lightning, M2 Machines, които са с активни елементи. По мое мнение за този мащаб активен преден капак е напълно достатъчен. Реално в интериора и багажника няма какво толкова да се види, при положение че мащабът не позволява кой знае каква детайлност. Matchbox и Hot Wheels също бълват премиум серии почти всеки месец, така че определено не можем да се оплачем от липса на разнообразие в мащаба.

И не на последно място - в нашия форум хората, които не се мръщят на цена над 10 лв. за модел в 64-и мащаб, се броят на пръстите на едната ми ръка. Сам разбираш, че в световен мащаб разликата не е много по-различна и подобен пазар далеч не би бил приоритетен за един инвеститор, който желае бърза възвращаемост на средствата си ;)
Аватар
TheDevilTwin
Japanese Power фен
Japanese Power фен

Име: Иво Захариев
Колекционирам: 1:64 Hot Wheels & Matchbox; 1:43 класически модели

Мнениеот svetlio » 09 Дек 2017, 13:11

Още никой от съвременните производители не го е пробвал модел с всички активни елементи. Все пак темата е за 1:64 и не искам да се впускам с подробности към другите мащаби, това е друга бира, както се казва. Само ще вметна , че в 1:43 още от преди 5 години поне всичко, което се предлага трябваше да бъде с full отваряеми елементи, но това ще го оставиме за темата 1:43.
Определено цената е тази, която ще е определяща за покупка на 1:64 с отварящи се елементи. Ако се направи такъв модел всяка фирма ще сложи цена в сегмента в който продава, което естествено ще рефлектира и върху качеството. Оставям настрана Мател, да вземем WELLY: в момента крайна цена в магазин е 3,50 лв. При всички активни елементи в модел вероятно тази тяхна цена пак ще е позиционирана на много ниско ниво, мисля някъде мах. 15-20 лв, ако не и по-малко.По друг начин ще бъде при Кайошо или друга фирма – с повишаване на качеството ще се повиши и цената, може 50, може 100 и повече лева.
Или както вече писах – за колекционери с всички екстри цена от 15 до безкрай, колкото поеме пазара, за децата или такива, които не могат, не искат, и т.н. да плащат повече от 3,50 лв остава варианта запечатан модел.
Естествено ако има избор на 100-200 модела не бих си купил всичките, защото вероятно поне 50% няма да ми харесат, както е и в момента при нормалните такива.
Ето и нещо много интересно. Взех си М2 кугар с надеждата това, което пише отзад на кутийката да е вярно и за кугара. Но не беше. Задните светлини са един блок, а двигателя беше запечатан с нитове !!! Явно само мустанга е такъв, но изненадата ми беше в цената. $4 !!!! Без доставката. Или към 30 лева колкото и платих за кугъра.
Изображение
Изображение
Изображение
Значи могат, нали ? НО НЕДОСТАТЪЧНО. Задния капак е затворен. Но пък цената е мечта. Взех си го и ще ми дойде след Нова година.
И накрая това, за което е приказката до тук. Оставям всичко без коментар:
Изображение
Изображение
Изображение

Всъщност пак ще повторя - МОГАТ , НО НЕ ИСКАТ ! И не защото ще им излезе скъпо, а защото така са свикнали - количка от 10 цента да продават за 1 долар. Така са и промили мозъка на всички, те не преследват КРАСОТА И ЕСТЕТИЧЕСКА НАСЛАДА, пък и било с малка печалба. Това овълчване за големи печалби се е предало и този сегмент. Естествено, че на загуба с висока цена няма никой да произвежда, но Китай, Виетнам, Тайланд, Индонезия все още предлагат ниски производствени разходи...От последната снимка по-долу ми харесват точно 4 модела. Мога да се примиря , че вероятно не са в мащаба, но ще си ги взема защото други няма.
Изображение
svetlio

Мнениеот WeltherrschafT » 09 Дек 2017, 16:23

Не че защитавам Mattel, но хората са си направили сметката и известно време след като купиха Мачбокс въведоха правилото за 4-те части.
Тоест моделите се правят от метално купе, пластмасово шаси, стъкла и интериор (гумите не се броят). Всички знаем как са били нещата
докато Мачбокс са били собственост на Lesney, но не мисля, че може да има упрек за това кой как продава. Mattel поглъщат марката на
най-големия си конкурент не за да продават по-добри модели, напротив - за да продават повече свои неща, на колкото се може повече хора.

Мажорет влязоха наскоро отново на американския пазар и спорих с някви тамошни пичове за цената на моделите. Там един модел на Мажорет е от
порядъка на 3-4 долара, но това за тях било висока цена спрямо това което предлагали моделите. Мажорет имат отделни фарове, доста от тях са с
активни елементи, окачване, всички отливки са далеч по-верни и детайлни от Hot Wheels и Matchbox, обаче тъпия американец си е свикнал на цените
от по 1 долар и това е. За справка цените на Мажорет в Европа и тези на азиятския пазар и Америка са ЕДНИ И СЪЩИ, докато в България плащаме
доста повече от 1 долар за количките нa Mattel например. Основният пазар на Mattel за колички е Америка и Азия - логично няма защо да правят
супер детайлни модели за хора, които няма да ги купуват масово. Както каза Иво, те си правят премиум серии и въобще концепцията за това как се
събират и от кого тези модели, е съвсем различна. Не се основава на точен мащаб и колко са детайлни, а на други фактори - лимитираност, real riders,
цветови комбинации и т.н.

В Европа сме свикнали да гледаме други неща освен цената - мащабът е едно от тях. Mattel въобще не правят модели в мащаб 1:64. Правят модели
в близък до този мащаб, но не и точно 1:64. Същото важи за всички от ниския клас - Мажорет, Норев, Уели и т.н., но и никой не претендира това да са
акуратни колекционерски модели, никой няма полза и нужда да прави такива модели, затова и цената им е такава. Човек който иска модели в мащаб
1:64 трябва да се примири с цена около 10-20 лв за брой (без доставка). Лично аз смятам, че многото активни елементи не допринасят за по-добър
външен вид на модела - напротив, поради малките детайли, те изглеждат груби, с големи фуги и т.н., затова предпочитам принципа More is less.
Аватар
WeltherrschafT

ПредишнаСледваща

Назад към 1:32, 1:64, 1:72 и др.