Въпрос за сглобяеми модели 1:72

Дискусии, свързани с мащаби от 1:30 до над 1:90.

Въпрос за сглобяеми модели 1:72

Мнениеот Djani_Varna » 01 Яну 2020, 22:43

Здравейте и за много години, колеги! Имам една скромна колекция от модели 1:43, но още от край време са ме влечели руски камиони, трактори и т.н. На българския пазар има доста сглобяеми модели на камиони като зил 130,157 и тн, които са точно това, което търся.. Въпросът ми е в какво се състои сглобяването толкова на един модел гледах клип чета из нета. Интересува ме как се боядисва с какво и с какво се лепи и изобщо тънкостите с тези модели, ако има тема във форума, защото не намерих нищо по въпроса :cry:
Аватар
Djani_Varna

Име: Джани
Колекционирам: 1/43

Re: Въпрос за сглобяеми модели 1:72

Мнениеот Тихомир » 02 Яну 2020, 00:26

Нямам кой знае какъв опит в сглобяването, направо съм си начинаещ, но мога да споделя няколко реда. Хубаво е преди каквото и да е боядисване да пръснеш праймър. След това боя и накрая лак. Най-добре се нанася боя с аерограф, но трябва да си го купиш. С четка става за малки повърхности, състаряване, ръжда или друг ефект. Пръскал съм с няколко спрея, хубаво е да се нанасят 2-3 ръце и да чакаш да съхнат поне 24 часа.

Сглобяването е доста пипкава работа ако китът е по-сложен и с дребни елементи. Трябва си сръчност, която се придобива с практика. На клипчета изглежда лесно и бързо, но си трябва време и няколко оклепани модела. Вземи си един и виж дали това е за теб, ако не ти допада винаги можеш да преминеш на готови модели, руски камиони бол в по-големия мащаб 1:43.
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Колекционирам: Предимно 1:43

Мнениеот Djani_Varna » 02 Яну 2020, 10:27

Тихомир написа:Нямам кой знае какъв опит в сглобяването, направо съм си начинаещ, но мога да споделя няколко реда. Хубаво е преди каквото и да е боядисване да пръснеш праймър. След това боя и накрая лак. Най-добре се нанася боя с аерограф, но трябва да си го купиш. С четка става за малки повърхности, състаряване, ръжда или друг ефект. Пръскал съм с няколко спрея, хубаво е да се нанасят 2-3 ръце и да чакаш да съхнат поне 24 часа.

Сглобяването е доста пипкава работа ако китът е по-сложен и с дребни елементи. Трябва си сръчност, която се придобива с практика. На клипчета изглежда лесно и бързо, но си трябва време и няколко оклепани модела. Вземи си един и виж дали това е за теб, ако не ти допада винаги можеш да преминеш на готови модели, руски камиони бол в по-големия мащаб 1:43.

Благодаря много, а за лепенето гледах, че има някакви лепила в малки бутилкии какви лепила използваш? Благодаря! :rocknroll:
Аватар
Djani_Varna

Мнениеот vesartstudio » 02 Яну 2020, 11:43

Аз не харесвам принципно сглобяемите, но много исках да имам към колекцията ми някакъв камион в 1:72. Имах организиране на концерт в зала "Универсиада" в София и по път минах покрай Хобиленд (той е на предната улица) и видях един ЗиЛ 131 за събиране. Взех го + акрилна боя от там във военно зелено. След дни се върнах и само с тази боя и Капчица си го събрах. Пий един Валидол преди това, хахахаха. Пипкаво е, но си стана. Боядисах всяка част поотделно с мека четка. Ето една снимка:

Изображение

Това е първият и последен модел, който съм правил така. Сегашната страст е проектиране и лепене на декали на БГ рали модели. Пушач съм, но с тях от цигара до цигара - поне 4 часа :cheers:
Аватар
vesartstudio

Име: Христо Христов
Колекционирам: Мащаб 1:72

Мнениеот Тихомир » 02 Яну 2020, 11:47

Лепилото го избираш според това какво ще лепиш. Аз лепя дребни детайли и ползвам Tamaiya Craft Bond, но ми идва слабо за някои неща. По-скоро е за диорами. Ако имаш хоби магазин близо то теб можеш да поразпиташ и хората да те насочат по-добре. Не бих използвал секундни лепило, така прецаках фаровете на един модел и ги замъглих. :)
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Мнениеот vesartstudio » 02 Яну 2020, 11:49

Тихомир написа:Лепилото го избираш според това какво ще лепиш. Аз лепя дребни детайли и ползвам Tamaiya Craft Bond, но ми идва слабо за някои неща. По-скоро е за диорами. Ако имаш хоби магазин близо то теб можеш да поразпиташ и хората да те насочат по-добре. Не бих използвал секунди лепило, така прецаках фаровете на един модел и ги замъглих. :)

Секундно + сода е невероятна комбинация и няма мърдане. А фарове се лепят с Ц200

П.П. А ето я новата мания

Изображение
Аватар
vesartstudio

Име: Христо Христов
Колекционирам: Мащаб 1:72

Мнениеот Djani_Varna » 02 Яну 2020, 16:12

Здравейте! Благодаря много за опита, който споделихте :cheers: :shake: Поръчах си ЗИЛ 1:72 утре е при мен да се пробвам да го сглобя + лепило Mr. Cement нещо евтино да пробвам дали е за мен. :D Дано да е готино, защото искам да започна да колекцинирам такива ARMY Камиони, пък да видим :rocknroll: :lol:

П.П С акрилни бои става ли да се боядисва?
Аватар
Djani_Varna

Мнениеот Тихомир » 03 Яну 2020, 19:19

Djani_Varna написа:Здравейте! Благодаря много за опита, който споделихте :cheers: :shake: Поръчах си ЗИЛ 1:72 утре е при мен да се пробвам да го сглобя + лепило Mr. Cement нещо евтино да пробвам дали е за мен. :D Дано да е готино, защото искам да започна да колекцинирам такива ARMY Камиони, пък да видим :rocknroll: :lol:

П.П С акрилни бои става ли да се боядисва?

Разбира се. Ползвам спрейове Тамая, перфектни са, може да пробяаш и с техните бурканчета. :)
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Мнениеот Djani_Varna » 05 Яну 2020, 13:09

Здравейте! Ето това успях да постигна с първия си модел. За около 5-6 часа работа :rocknroll: Доволен съм, имайки предвид цената на модела и чувството докато го сглобявах :D
П.П Надявам се за следващият модел да се справя по-добре :D и имам едно питане как мога да разлепя залепено по модела лепих с най-евтиното хоби лепило MC-129 Лепило Mr. Cement S в интерес на истината съм впечетлен от свойствата му :lol:
П.П 2 Също так искам да попитам как мога да изрежа точно по шаблон надписите, за да успея да ги залепя по моделчето, защото са на един твърд картон мъчих се, но само номера успях да го изрежа и него с много мъка...
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Djani_Varna

Мнениеот Тихомир » 05 Яну 2020, 18:55

Браво, нещата се получават с опит. Темата вече е за раздел модификации. Относно самия модел, червенит резервоар зад кабината май има нужда от още боя. Опитай се да изравниш кабината и надстройката, изглежда все едно шасито се е изгърбило.

Декалите предполагам са водни щом са на картон ? Аз ползвам най-обикновена ножичка за кожички, върши перфектна работа.
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Мнениеот chevyimpala » 10 Яну 2020, 11:30

Разлепването на модела не е невъзможно, но би повредило залепените детайли и не ти го препоръчвам. Ако имаш разни луфтове, кривини и т.н. използвай моделистки кит. Китосваш, шкуриш и боядисваш и става прекрасно. Декалите са водотрансферни, затова са и на картон. Потапяш за 2-3 минути в чиста, хладка вода след което от картона се отделя надписа и се поставя върху желаното място на модела. Внимавай да не остане въздух под декалите. Него можеш да го гониш с много мека четчица. Ако те дразни лъщенето на декала тогава има и химия за декали, която премахва слоя, на който е нанесен надписа и остава само надписа. Съветвам те да си вземеш един комплект пинсети. Миниатюрна ръчна дрелка също би ти от полза при модификациите. За боядисването вече зависи. Има три варианта, подредени по нарастване на цената:
1. Боичка с четка - 4лв за боичка и 4лв за четка (ориентировъчно);
2. Спрей - 5 до 15лв (в зависимост от обема на флакона и производителя);
3. Аерограф - няколкостотин лева;

Тук става въпрос за военен камион, а някак си не върви да бъде лъснат и облизан като в шоурум, тъй че вариант 1 е оптимален по мое мнение. За детайлировка, състаряване и т.н. има варианти да използва готови Weathering sets или да импровизираш с да речем дамски гримове - пудри, фон дьо тен и т.н. Тук опира да въображение и изобретателност.

Успех!
chevyimpala

Мнениеот Djani_Varna » 14 Яну 2020, 20:53

chevyimpala написа:Разлепването на модела не е невъзможно, но би повредило залепените детайли и не ти го препоръчвам. Ако имаш разни луфтове, кривини и т.н. използвай моделистки кит. Китосваш, шкуриш и боядисваш и става прекрасно. Декалите са водотрансферни, затова са и на картон. Потапяш за 2-3 минути в чиста, хладка вода след което от картона се отделя надписа и се поставя върху желаното място на модела. Внимавай да не остане въздух под декалите. Него можеш да го гониш с много мека четчица. Ако те дразни лъщенето на декала тогава има и химия за декали, която премахва слоя, на който е нанесен надписа и остава само надписа. Съветвам те да си вземеш един комплект пинсети. Миниатюрна ръчна дрелка също би ти от полза при модификациите. За боядисването вече зависи. Има три варианта, подредени по нарастване на цената:
1. Боичка с четка - 4лв за боичка и 4лв за четка (ориентировъчно);
2. Спрей - 5 до 15лв (в зависимост от обема на флакона и производителя);
3. Аерограф - няколкостотин лева;

Тук става въпрос за военен камион, а някак си не върви да бъде лъснат и облизан като в шоурум, тъй че вариант 1 е оптимален по мое мнение. За детайлировка, състаряване и т.н. има варианти да използва готови Weathering sets или да импровизираш с да речем дамски гримове - пудри, фон дьо тен и т.н. Тук опира да въображение и изобретателност.

Успех!

Благодаря за съветите, колега! След това си взех още 2 модела 1:72, абе за новак съм доволен, пък са евтини моделите :D
Изображение
Аватар
Djani_Varna

Мнениеот Тихомир » 15 Яну 2020, 12:12

:rocknroll: много добре, мисли за витринка.
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Назад към 1:32, 1:64, 1:72 и др.