За българските дайкаст модели:

Новини, свързани с хобито в България.

Мнениеот Bi-BiB » 24 Мар 2008, 04:50

http://www.bulgariancollection.com

Колеги, това е сайт предназначен за български модели на Мечбокс и Гама/Шуко. Надявам се да е в полза на колекционерите на български модели от форума. Отдавна бях решил, че българските модели трябва да получат повече гласност сред западните колекционери и като цяло в интернет. Сайтът съществува от 4 години, но отскоро е ъпдейтнат и оптимизиран. В момента се поддържат страници само на английски език, но предполагам повечето от вас няма да имат проблеми със съдържанието. Ще откриете няколко страници с модели, които не са произведени в България или не са дайкаст, но имат до известна степен връзка с нашата страна или действителност.

Бих се радвал ако коментирате темата, а също и да споделите тука или на ЛС, ако имате аргументирани забележки или допълнения. Повечето модели са част от моята колекция, за други знам, че съществуват, но нямам снимки, трети са от колекции на други колеги.

Огромно БЛАГОДАРЯ на нашия колега от форума valllleri, без помощта на когото, тази колекция нямаше да съществува!

:flagbg:
Аватар
Bi-BiB

Мнениеот ravanelli » 24 Мар 2008, 09:29

Страхотен сайт,отново казвам благодаря :) :flagbg:
Един отбор, една мечта, една истина - Локомотив Пловдив!!!
ravanelli

Мнениеот Thunderbolt » 24 Мар 2008, 09:43

аз съм изумен от вашата работа. браво !!!!!!!!!!!!! :thumbsup: :clap2:
Аватар
Thunderbolt
Глобален модератор
Глобален модератор

Име: Борис Желязков
Колекционирам: Alfa Romeo,McLaren F1 Team, 1:18

Мнениеот Ивайло » 24 Мар 2008, 10:15

Поздравления за начинанието! :notworthy: Какво ти начинание, съществува от 4 години. :D Браво! :flagbg:
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Име: Ivaylo
Колекционирам: 1:18 / 1:72

Мнениеот Matchbox » 24 Мар 2008, 10:56

Много ,много добър саит :D :D :D :)

:notworthy: :notworthy: :notworthy:
My Matchbox collection is my escape from the real world.
Аватар
Matchbox
Matchbox фен
Matchbox фен

Колекционирам: Matchbox,Corgi,dinky,руски в 1/43

Мнениеот kaligula » 24 Мар 2008, 16:11

готино сайтче :)
A Coward Dies A Thousand Deaths!
A Real Man Dies But Once!
Аватар
kaligula

Мнениеот minichamps » 24 Мар 2008, 19:15

много интересен сайт евала на такива хора!!!
Аватар
minichamps
Опитен колекционер
Опитен колекционер

Име: Жоро

Мнениеот valllleri » 25 Мар 2008, 08:51

И аз казвам "МОЛЯ" на нашият колега Viperz. Съответно също му благодаря не само за направеният сайт а най вече и за моралната му подкрепа, получена от него, когато съм имал трудни моменти.

Относно лицензираните и изцяло българските модели мога да кажа само, че надали има колекционер в света, който да притежава всички варианти. Само съм чувал за двама - от Люксембург и Англия, които имат - единият над 7500, другият над 3500 само Мачбокс. За съжаление, наистина една голяма част се изнася директно на Запад, и за българските колекционери остават само трошици, освен мисълта, че ние сме едва ли не втора ръка хора... Сякаш Микро не правят модели и играчки, а някакви свръхсекретни космически кораби...
valllleri

Мнениеот enrique » 25 Мар 2008, 11:27

А възможно ли е примерно сайта да се доразработва с включването на вариантите - визирам цветовата гама и промените в интериора и колелата. Надписите не ги вземам под влияние тъй като са просто поставени без никаква логика. Аз лично бих дал снимки от моята колекция ако е нужно или пък поне да се направи страничка с информация само за съответните варианти.
enrique
Matchbox фен
Matchbox фен

Име: Илия
Колекционирам: около 1:60 и чат-пат нещо друго :)

Мнениеот Bi-BiB » 25 Мар 2008, 22:19

enrique написа:А възможно ли е примерно сайта да се доразработва с включването на вариантите - визирам цветовата гама и промените в интериора и колелата. Надписите не ги вземам под влияние тъй като са просто поставени без никаква логика. Аз лично бих дал снимки от моята колекция ако е нужно или пък поне да се направи страничка с информация само за съответните варианти.

Ще се радвам, ако някой предложи снимки или информация за модели, които имат фабрични конструктивни промени по дизайна или различни колела. Примерно в сайта първата версия Faun K22.2 Hinterkipper е с метална кофа, вместо широко-разпространената пластмасова; BMW 3er Reihe е в четири варианта, защото 3 от тях са с различни BMW джанти/колела, а четвъртия е с бели мигачи/светлини, които примерно в Щатите са известни като eurolights; вторият Sand Digger е с колела от тенекиено-пластмасовите модели (пуснали са го през '96-а и е доста рядък). Нямам възможност и ресурси да намеря снимки и кача всички цветови вариации или вариации по надписи, защото както писа valllleri, няма да има край. Сложил съм снимки на някои по-редки или с различно от боя покритие и съм сложил само 2-3 варианта с надписи. Ще добавя, че Джим Галегос от mboxcommunity.com има 7300+ вариации на българския мечбокс и е спрял дотам.
Друг въпрос е, че Микро'67 нямат адекватна търговска политика и повечето от нас са в пълно неведение какво се е произвеждало и произвежда сега там. Примери за това колкото искаш: един каталог не направиха за български колекционери (поне през 80-те бяха сложили рисунки на гърба на картона от опаковката, че поне имахме представа какво да очакваме); уеб страницата им е непълна като асортимент, има фактически грешки (Faun камионите са представени като модели в 1/24 мащаб?) или информацията е непълна; аз пробвах да комуникирам с тях, но останах с впечатлението, че отреща има държавно предприятие (беше, но вече не е), за което клиента е последна грижа. Ако това бяха хора на място, хора които искат техния бизнес да просперира, щяха имат регистрация в този форум, за да приемат предложения и критики от колекционерите, да оповестяват за бъдещо производство на лимитирани и всякакви други серии, да представят експериментални и бъдещи модели, да предлагат директно модели на българските ентусиасти. Имах шанса да посетя един път една от годишните срещи на колекционерите от mboxcommunity.com и видях трима командировани представители на Мател (единият, от които беше дизайнер на моделите Мечбокс), които правеха точно това, което описах по-горе. Дори това да е прекалено много за Микро'67 поне с един каталог да се бяха отсрамили, дори и да трябваше да се плаща за него. Явно работят на ишлеме, това е техния приоритет и не им е до българския клиент/колекционер. Друга вероятна причина за тази търговска политика е, че са нарушили договора и не са върнали екипировката на Мечбокс/Мател преди години и затова се снижават, за да не бият на очи. Последното е предположение, не съм наясно с юридическата страна на въпроса.
Ако някой има по-пълна информация за каквото и да е по темата, бих се радвал да я сподели тука или на ЛС.
Искам да помоля някой от колекционерите, които посещават или живеят в Разград ако може да направи и/или предостави няколко снимки на фабриката Микро, които при взаимно съгласие да кача в отделна част в сайта (bulgariancollection.com). Колекционери от други страни са ме питали дали имам снимки на фабриката. Би било добре да се види откъде "излизат" българските Мечбокс, Гама и Шуко.
:flagbg:
Последна промяна Bi-BiB на 26 Мар 2008, 00:18, променена общо 1 път
Аватар
Bi-BiB

Мнениеот ravanelli » 25 Мар 2008, 22:42

Сайтът им е под всякаква критика!Единствените четири снимки от фабриката,които са на заглавната страница,са от времето на социализма или от първите години след неговия крах.Според мен това е недопустимо,все пак колко държави могат да се похвалят,че са произвеждали Мачбокс???Мисля,че това е плюс за България,още повече,че количките са се произвеждали през "онези времена"...Но,както е писал Viperz,явно на никой в Разград не му пука.Аз съм 1000 % сигурен,че се крият,защото е трябвало да върнат матриците,доказателство е и смяната на логото Matchbox с Mikrobox.
А що се отнася до моделите на Гама (Опелите) 1/43,те дори не заслужават коментар.Останах възмутен,когато онзи ден в Метро видях Опел Корса с хлътнала врата и Опел Астра без ляв стоп.Сякаш сме втора ръка хора. (мисля,че в някоя стара тема и други хора се оплакваха от качеството на предлаганите в България Гама/Шуко)
Както и да е.Радостното според мен е,че ние продължаваме да държим жив духа на българските Мачбокс.Нека бъде така и занапред!
ravanelli

Мнениеот Bi-BiB » 26 Мар 2008, 00:47

Наистина, не са много държавите произвеждали Matchbox, особено комунистически държави (вече бивши :) ) - България и Унгария. Мисля, че дори унгарския Matchbox е вече история.
За сегашното качество спор няма - смяната на колела с такива от други модели ги смятам по-скоро за куриози отколкото за нещо стойностно. Опелите ги извъртяха със всевъзможни джанти, затова реших да сложа само варианти с оригиналните (гумените гуми) и един вариант с пластмасовите гуми, а също и такива, които са с лява и дясна дирекция.

Според мен е време, някоя от телевизиите да направи документален филм за българските модели или дори за фабриката. Преди няколко години БНТ направи такъв филм за историята на производството на българска Кока-Кола - "Една Кока-Кола по времето на студената война" мисля, че беше заглавието. Предполагам историята на българския Matchbox е също интригуваща.
Също бих искал да узная и тайната на "магическия" номер "03" - защо толкова много модели са "удостоени" с него и какво толкова специално в Микро'67 намират в него. :)
Аватар
Bi-BiB

Мнениеот ravanelli » 26 Мар 2008, 01:06

Както и "магическия" номер 160...какво ли толкова намират в Пожарната,че слагат на всички подходящи и неподходящи колички нейния номер?????? :nono2:
ravanelli

Мнениеот qnchotuning » 26 Мар 2008, 13:32

Сайта е много добра идея и изпълнение, евалата за което. А за Микро - българска работа, какво да се прави...
Аватар
qnchotuning

Име: Стоян
Колекционирам: 1/43

Мнениеот valllleri » 27 Мар 2008, 09:22

ravanelli написа:Както и "магическия" номер 160...какво ли толкова намират в Пожарната,че слагат на всички подходящи и неподходящи колички нейния номер?????? :nono2:

Мога да кажа, че интересът от US и западни колекционери за които фабриката основно прави тези варианти е /или по-скоро беше!/ много голям. Затова на всичко що е с колела или без колела слагат този номер /колекционерите знаят, че е на българската пожарна/ за да минава за пожарникарски модел.

В тази връзка вижте един добре познат модел, който с надписите които поиска US колекционерът стана доста рядък, защото беше произведен само в около 400-500 броя /общо около 20 цветови вариации/. На предния капак пише N.Y. Fire Dept. (New York Fire Department), на вратите Asst. Chief Fire Dept. (Assistant Chief Fire Department)

За номер 03 - просто такава им е една от основните щампи, а много от колекционерите от гореспоменатите страни до преди време се интересуваха от всичко що е различно, дори когато моделът е със зелени стъкла! B)

Изображение
valllleri

Следваща

Назад към DiecastCarsBG - новини