Модификации и ремонт - Общи въпроси

Дискусии и проекти за модификация на фабрични модели, ръчни изработки, сглобяеми модели.

Re: Модификации и ремонт - Общи въпроси

Мнениеот svetlio » 04 Май 2018, 12:08

Обръщам се към всички, които имат плакети — материала, от който са направени е много мек и даже неволно драскане с нокът може да доведе до непоправима резка или друг дефект. Желателно е да се боядиса с лак или да се облече във фолио.
Златко, добре е станало само трябваше малко по— голяма рамка, но и така е добре.
Една от идеите беше да се гравира на готов модел в 1:64 на Уели или друг производител, като всеки си го поръча какъв да бъде. Оказа се, че надписа е много малък и едвам се чете.
Много хубаво нещо е да отбелязваме годишнините, така афишираме за своето съществуване, не само да гледат на нас като ненормални.
Отсега може да давате идеи за отбелязване на сбирка номер 200 на софийската група. Не е лошо да бъде подпомогнато финансово едно такова начинание. Колкото повeче идеи и съмишленици, толкова по—силно движение на колекционерите.
Последна промяна svetlio на 05 Май 2018, 13:10, променена общо 1 път
Ако искате да зададете въпрос питайте първо Гошо и Вики /Google & Wikipedia/.
Ако все още искате да зададете въпроса си - отново Гошо и Вики.
Ако все пак сте твърдо решени да зададете въпрос - по добре си отговорете сам, защото най-малко 10 човека ще ви кажат колко сте тъп.
Но все пак Google е за слабаците. Истинските мъже питат жена си.
Купувам метални войници от Киндер сюрприз и не само, метални фигурки всякакви, стари ламаринени играчки с ключета, руска бронетехника.
svetlio

Име: Светльо Христов
Колекционирам: 1:18 Classic cars, Tin toys и каквото ми хареса ретро в 2D и 3D

Мнениеот Тихомир » 04 Май 2018, 14:00

Аз предлагам да се избере форумен модел, самият модел може да се сложи на нова поставка с надпис на форума или просто да се направи дизайн на картона. Лично аз бих предложил колата да бъде Alpine A110 предвид, че е сглобяван в България и към днешна дата си е екзотика, а не масова кола. ;)

Alpine A110 се прави от доста производители, но най-достъпни са

1. Altaya - отливката е супер, идва без картон. Лесен за намиране.
2. Minichamps - отливката е супер, има го вече и като Максичампс. Лесен за намиране.
3. Трофеу - отливката е супер, има фотоец дори, но се намира трудно.
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Колекционирам: 1920-1939 и Ferrari

Мнениеот svetlio » 04 Май 2018, 14:57

В кой мащаб?
Ако все пак сте твърдо решени да зададете въпрос - по добре си отговорете сам, защото най-малко 10 човека ще ви кажат колко сте тъп.
Купувам метални войници от Киндер сюрприз и не само, метални фигурки всякакви, стари ламаринени играчки с ключета, руска бронетехника.
svetlio

Мнениеот Тихомир » 04 Май 2018, 14:58

1:43
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Мнениеот svetlio » 04 Май 2018, 15:01

По принцип съм съгласен, но нека да набереме и мнения на други колеги, както и да се уточни надписа.
Все пак срещата е догодина есента и има много време дотогава.
svetlio

Мнениеот Тихомир » 04 Май 2018, 15:16

Да допълня:

Аз съм за модела на Алтая 1:43 защото е най-добър в съотношение цена/качество/наличност. Мога да съдействам със следното:

1. Покупката на необходимия брой модели. За съжаление ще бъде през няколко продавача и ще има някаква разлика в цената. Прогнозен бюджет за 1 модел - 50-60 лв. Познавайки хората в хобито, бройката едва ли ще прехвърли 20 бр.
2. Намиране на фирма, която да отпечата и направи новите опаковки за модели, а също и да сложи щампа на поставката.
3. Логистика по финално изпращане към колегите.
4. Първоначално финансиране на начинанието (покупката на модели, плащането за напечатване и изработване на опаковките и поставките, други прилежащи)

Ако се тръгне към този вариант е необходимо:

1. Някой да направи дизайна на поставката и опаковката в съответния формат позволяващ печат. Аз не мога да се наема с такова нещо, нямам нужните познания.
2. Сериозно отношение от колегите заявили модели. Нямам желание да се гоня с месеци за пари с несериозни хора.
;)

Относно времето, според мен не е никак много защото трябва да се уточни бройката, да се доставят, да се изработи дизайна за опаковката и поставката, да се намери фирма, която да ги изработи, да се разпратя след това готовите модели към колегите.
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Мнениеот svetlio » 04 Май 2018, 15:45

Тишо, мисля че пак отиваме на вариант плакетче....
svetlio

Мнениеот Тихомир » 04 Май 2018, 16:20

Нека и други колеги се изкажат, но съвсем ориентировачно:

http://www.modelissimo.de/Modellautos/A ... -70319.php

Този е 10 евро, с кейс и поставка, която е наполовина чиста. Позволява щампа (среща №200 или нещо такова).

Не съм запознат с цената за изработка и печат, но все си мисля, че до 50 лв за краен продукт ще се вместим. Което е ок предвид каква е идеята. Нещо което остава спомен за цял живот и пряко свързано с хобито. Лично аз плакетите не ги свързвам директно с умалените модели. Със същия успех и за по-малко пари могат да се направят някакви грамоти. ;)
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Мнениеот zlatkoo » 04 Май 2018, 16:42

Просто идея. Ами ако надписа е отгоре на кейса (ще има повече място), и отдоло се залепи някакво фолио за фон да се вижда по добре.
Нема начин да нема начин.
zlatkoo

Име: Златко Григоров
Колекционирам: Рена

Мнениеот chevyimpala » 04 Май 2018, 17:06

Аз също заставам зад идеята. Плакета е нещо, което се дава по най-различни поводи (награди, дипломирания, обществени прояви и т.н.). Осъществяването на подобна идея би дало израз именно на това което ни свързва - умалените превозни средства и в частност автомобилите. Алпин А110, освен че е пряко свързан с история на автомобилостроенето ни, има връзка с българския рали автомобилизъм (при това каква), а освен всичко е и един извънредно красив автомобил - изключително стилен и разпознаваем. Ако пък на някой не му харесва може да се помисли и за алтернатива, напр. Рено 8. При повече желание и добра организация всичко е възможно.
Аватар
chevyimpala

Мнениеот svetlio » 04 Май 2018, 17:16

Това, което мога да направя безплатно е надписа върху кейса , върху поставката и върху колата. Имам 3-4 бройки от модела, така,че няма да купувам отново.
Не разбрах нещо за опаковката, но и там мога да гравирам, машината е лазерен гравьор . Все пак нека повече хора се изкажат по въпроса, има и доста луксозни модели в 1:64, които също си имат поставки и кутии.
Друга идея е всеки да даде модел от него си и да се надпише....
svetlio

Мнениеот emovalkov95 » 14 Май 2018, 23:00

Здравейте,
имам нужда някой да ме светне как мога лесно да изнеса джантите на този модел така, че да не са навътре в калниците. В момента развалят стойката на иначе страхотния модел. Става дума за джанти, които се въртят на метални оси, предните колела не завиват. Мисля, че е изключено да открия оси със същия диаметър, които да се режат и напасват.

Изображение
Изображение
Аватар
emovalkov95

Колекционирам: Mercedes 1:18, разни 1:43

Мнениеот Antara1 » 15 Май 2018, 09:12

Емо,може и да се намерят оси с точния диаметър,но трябва и накатки да се правят за джантите. Може и някоя джанта да се повреди при изваждането. Аз бих отрязал осите в средата с Дремел(не с клещи,защото осите са много стоманизирани и се получава голям откат при срязването,което може да счупи джантите). После втулка,настройване на дължината и по една капка секундно лепило. Ще трябват и дистанционери,за да стоят симетрично джантите.Мисля,че ще ти намеря точните втулки.
Аватар
Antara1
Диорама-любител
Диорама-любител

Име: Асен Гарджев
Колекционирам: Предимно 1:43

Мнениеот zlatkoo » 16 Май 2018, 11:51

Има може би и друг по лесен начин. Просто с леко издърпване (зависи колко има нужда де), Оста обикновено е достатъчно навътре в джантата. Но това си е индивидуално за всеки модел, и трябва малко с усет да се пипа.
Нема начин да нема начин.
zlatkoo

Име: Златко Григоров
Колекционирам: Рена

Мнениеот Antara1 » 16 Май 2018, 12:36

zlatkoo написа:...... и трябва малко с усет да се пипа.

Уж имам усет,а счупих най-красивата и скъпа джанта. :lol:
Сетих се за една друга спънка. Когато правих завиващи гумите на R8-цата,спирачните апарати се оказаха захванати за шасито,а дисковете бяха набити на джантите,което усложни доста процедурата.
Аватар
Antara1
Диорама-любител
Диорама-любител

Име: Асен Гарджев
Колекционирам: Предимно 1:43

ПредишнаСледваща

Назад към Модификации и ремонт