Обща тема за всичко свързано с бои, спрейове и т.н.

Дискусии и проекти за модификация на фабрични модели, ръчни изработки, сглобяеми модели.

Re: Обща тема за всичко свързано с бои, спрейове и т.н.

Мнениеот Lucky13 » 14 Юли 2015, 22:26

Я да обновя темата с малко основна информация. Нядявам се да разсее някои митове, легенди, спорове и да помогне на всеки, който се интересува.
- всяка боя, дали на истинска кола в 1:1 или на пластмасово моделче в 1:24, се състои от три основни части. Основа, цвят и лак
- основата може да бъде много неща. От гола пластмаса, до автомобилен полиуретанов праймер.
- хром ефект във формата на боя няма. Не съществува. Пробвано е милиони пъти от милиони хора, по милиони начини. Хромирането е процес. Някои бои се доближават много до хрома, но никоя не го докарва 100%.
- за да се боядиса чарк, който е хромиран, трябва да му се свали хрома. Най-добрия препарат за това е спрей за чистене на фурни.
- най- добрият и бърз препарат за сваляне на боя е aircraft remover. Toва не е марка, а вид препарат. Правят го много различни фирми и идва в спрей. Много да се внимава с него. Може да ти изгори кожата, възпали дихателните пътища и т.н. Никога не слагайте paint strippers като този или разни там терминатори върху пластмасови части.
- нещо което работи много добре за сваляне на боя от пластмасови части е евтина спирачна течност. Може да трябва да позашлайфате грубо повърхносста, за да може да проникне течността в боята. Отнема ден два да се кисне, но работи добре.
- боя ще запълни драскотини от 800 шкурка и нагоре. Колкото по-едра шкурката, толкова по- добре държи боята. Нарича се mechanical grip и е чиста физика.
Няма шкурка след която да не остават драскотини. След лака трябва финна шкурка, която ще остави драскотини. След нея още по-финна за да махне драскотините от предишната. След нея паста, която на практика е супер финна течна шкурка, за да махне драскотините от предишната. След това полир паста със същата цел и накрая вакса която на практика запълва микроскопичните драскотини от последната стъпка.
-можеш да си боядисаш моделчето с каквото пожелаеш, включително водни боички, лак за нокти, пастели и каквото друго се сети човек. Важното е да има правилната за случая основа и съответния лак. Важно е всеки слой да е взаимодействащ с останалите. Полиуретановите лакове за коли на пример, са по-скоро смоли отколкото бои. Те са двукомпонентни и се врвърдяван с химична реакция,а не чрез изпарение. Съответно те могат да бъдат пръснати върху каквото и да е, включително водни боички.
-всички бои имат някакъв процент прозрачност. Едни повече, други по-малък. За това е важна основата.
-когато пръскате металици, винаги е необходим прозрачен лак отгоре. Солидните цветове могат да бъдат шлайфали преди лака, но металиците никога.
-има материали, които не могат да бъдат успешно боядисани. Това са гумените детайли, които намират все повече приложение в интериорите на днешните модели. Най-добрият шанс за боядисване на такива части е с акрилик бои.
-акрилик боите не са на водна основа. Наричат се акрилик, заради произхода на пигментите в тях. Те не трябва да се разреждат с вода, а с алкохол или по-точно с правения за тях разредител.
Надявам се да съм помогнал малко. Ако някой има въпроси да пита.
Аватар
Lucky13

Мнениеот WeltherrschafT » 10 Авг 2015, 21:51

Здравейте. Исках да се похваля с новата си придобивка, защото съм много радостен. Купих си малък аерограф.
Мечта ми е от няколко години и сега като е пред мен не мога да му се нарадвам. Естествено е непрофесионален,
ефтин е и някои от вас ще сметнат, че не става, обаче аз съм убеден, че ще ми върши перфектна работа. Взех си
го за реставрациите ми в мащаб 1:64, което е напълно достатъчно. Никога не съм работил с такава машинка и ще
се радвам да споделите някакви съвети, ако имате опит. В момента се продава в Лидл за 130 лв. Пускам чужди
снимки, защото нямах време за мои, но аерографът е същия. В комплекта има всичко каквото се сетите. :)

Изображение

Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Аватар
WeltherrschafT

Колекционирам: 1:64 и 1:43

Мнениеот AnimaL` » 01 Сеп 2015, 22:54

Искам да попитам след като нанеса грунда с каква шкурка трябва да го мина или това не е задължително... Понеже на грунда пише, че след два часа съхнине трябва да се мине с шкурка
Изображение
AnimaL`

Име: Христо
Колекционирам: Каквото ми хареса в 1:43

Мнениеот Megane Coach » 02 Сеп 2015, 14:22

С водна и става стъкло :cheers:
Аватар
Megane Coach

Име: Ивайло Николов

Мнениеот Antara1 » 02 Сеп 2015, 15:09

AnimaL` написа:Искам да попитам след като нанеса грунда с каква шкурка трябва да го мина или това не е задължително... Понеже на грунда пише, че след два часа съхнине трябва да се мине с шкурка

А какъв е този грунд?Това да не е заместител на шприц-кит?С водна шкурка 1000 или 1500 е достатъчно.
Аватар
Antara1
Диорама-любител
Диорама-любител

Име: Асен Гарджев
Колекционирам: Предимно 1:43

Мнениеот AnimaL` » 02 Сеп 2015, 21:20

Грунда е на Dupli-Color под формата на спрей
Изображение
AnimaL`

Име: Христо
Колекционирам: Каквото ми хареса в 1:43

Мнениеот tasman91 » 30 Окт 2015, 02:34

Колеги имам проблем със боядисването на един модел.Втори път се налага да свалям боята защото не става.Първия път не искаше да покрива.Свалих я на 90 процента.Тук таме остана малко като исках да я оставя като основа.Но след нанасянето наново .Само че този път друг спрей на същата фирма реагира и надигна и грунда и каквото е останало от старата боя и сега е на шупли.Та въпроса ми е дали мога с кореселин да я сваля тъй като вече нямам нерви пак да я свалям наново.но имам проблем.Модела има няколко пластмасови детайла и нз дали има някакъв начин да ги изолирам за да не пострадат при инвазията на киселината.
Колите и жените са свързани с невидима нишка а кадето са колите там съм и аз :P :P :P
Изображение
tasman91

Мнениеот Lucky13 » 30 Окт 2015, 06:22

Ако махнеш пласмасовите детайли и ги накиснеш в спирачна течност за два три дни, би трябвало да падне всичко от тях, без да навреди на пласмасата.
Аватар
Lucky13

Мнениеот Gallardo » 14 Ное 2015, 11:31

Нещо интересно идващо от друго хоби,но свързано с боядисването-scale reduction factor.Колко е вярно,не знам,в момента имам боя за голямата ми кола и може да пробвам да пръсна едно моделче за сравнене.
На страница 11 може да видите за какво говоря:
https://books.google.bg/books?id=BBW5Bg ... &q&f=false
Изображение
Клуб "Развали си сам"
skype angelpleven
Аватар
Gallardo
Audi фен
Audi фен

Име: Ангел Попов
Колекционирам: 1:18

Мнениеот Lucky13 » 15 Ное 2015, 04:46

Gallardo написа:Нещо интересно идващо от друго хоби,но свързано с боядисването-scale reduction factor.Колко е вярно,не знам,в момента имам боя за голямата ми кола и може да пробвам да пръсна едно моделче за сравнене.
На страница 11 може да видите за какво говоря:
https://books.google.bg/books?id=BBW5Bg ... &q&f=false

Абсолютно ненужно и безсмислено при гланцови автъомобилни бои. Това което си видял може да важи при военна техника където цветовете са матови и оказват влияние на реализма, преди всичко при диорами.
Аватар
Lucky13

Мнениеот katyaaa » 09 Ное 2016, 19:06

Здравейте, някой заема ли се с пребоядисване :roll:
katyaaa

Мнениеот svetlio » 22 Яну 2017, 15:16

http://raider.bg/en/c/shlifovalki-115/s ... -mikro-222

Това нещо вчера си го купих от Бриколаж за никаквите 40 лева, а е невероятно полезен инструмент. Има само едно дребно условие - работи на въздух, като минимума е 57 литра в минута. Препоръчвам го на всички, които правят модификации.
Забравих да спомена, че е 1:1 с CHCAGO PNEUMATICS, с който имам щастието да работя в службата и на който цената му е около 300 лв.

Ако модератори реши, може да премести съобщението, където смята за най-удачно.
Ако искате да зададете въпрос питайте първо Гошо и Вики /Google & Wikipedia/.
Ако все още искате да зададете въпроса си - отново Гошо и Вики.
Ако все пак сте твърдо решени да зададете въпрос - по добре си отговорете сам, защото най-малко 10 човека ще ви кажат колко сте тъп.
Но все пак Google е за слабаците. Истинските мъже питат жена си.
Купувам метални войници от Киндер сюрприз и не само, метални фигурки всякакви, стари ламаринени играчки с ключета, руска бронетехника.
svetlio

Име: Светльо Христов
Колекционирам: 1:18 Classic cars, Tin toys и каквото ми хареса ретро в 2D и 3D

Мнениеот Antara1 » 25 Яну 2017, 13:55

svetlio написа:http://raider.bg/en/c/shlifovalki-115/shlifovalka-pnevmatichna-mikro-222

Това нещо вчера си го купих от Бриколаж за никаквите 40 лева, а е невероятно полезен инструмент. Има само едно дребно условие - работи на въздух, като минимума е 57 литра в минута. Препоръчвам го на всички, които правят модификации.
Забравих да спомена, че е 1:1 с CHCAGO PNEUMATICS, с който имам щастието да работя в службата и на който цената му е около 300 лв.

Ако модератори реши, може да премести съобщението, където смята за най-удачно.

Благодаря за информацията,колега! Веднага си го купих,но онлайн от машини.bg(38лв.),защото в Бриколаж го имаше само в Люлин.Страхотен инструмент! Стават и приставките от Дремел,но им скъсих опашките,защото влизат само 6мм.(те са с диаметър 3.2мм.). Много по-лек и удобен за работа от жилото на Дремел-а. :shake:
Аватар
Antara1
Диорама-любител
Диорама-любител

Мнениеот svetlio » 25 Яну 2017, 14:25

Аз си купих и набор от цанги, от 1 до 3,2 ММ и сега покривам всички размери за шлайфгрифери и други. Не те съветвам да слагаш изпилен или по-голям инструмент, защото започва да бие и вибрира. Най- неприятното за този грендер е, че качественият консуматив е много скъп и като ми остане малко време тия дни ще проверя в Aliexpess има ли нещо по-евтино.
Ако искате да зададете въпрос питайте първо Гошо и Вики /Google & Wikipedia/.
Ако все още искате да зададете въпроса си - отново Гошо и Вики.
Ако все пак сте твърдо решени да зададете въпрос - по добре си отговорете сам, защото най-малко 10 човека ще ви кажат колко сте тъп.
Но все пак Google е за слабаците. Истинските мъже питат жена си.
Купувам метални войници от Киндер сюрприз и не само, метални фигурки всякакви, стари ламаринени играчки с ключета, руска бронетехника.
svetlio

Име: Светльо Христов
Колекционирам: 1:18 Classic cars, Tin toys и каквото ми хареса ретро в 2D и 3D

Мнениеот Antara1 » 01 Фев 2017, 14:02

Изображение

Много добър комплект! 276 части за 30лв.,от Лидъл.Опашките са 3,2мм. и пасват и за Дремел-а. В комплекта има и 3 цанги(1,2 и 3мм). В книжката пише,че голямата е 3мм.,но всъщност е 3.2мм и пасна идеално на новия пневматичен инструмент,въпреки,че на външен вид двете цанги са много различни. Няма никакво биене.
Аватар
Antara1
Диорама-любител
Диорама-любител

ПредишнаСледваща

Назад към Модификации и ремонт