Покривен механизъм на MB R230 (Minichamps) част I

Модификации и ремонт в мащаб 1:43.

Покривен механизъм на MB R230 (Minichamps) част I

Мнениеот TDI Power » 26 Авг 2015, 16:57

Сдобих се наскоро с един SL R230 на Minichamps с прибиращ се покрив, на който му липсваха елементи от механизма, които се виждат само когато е в режим "кабрио". Същият модел се появи преди около месец в темата на Иво (TheDevilTwin) в "Продава", беше купен от Станко (Бай Стан), за да получи в крайна сметка трети собственик за по-малко от месец в мое лице. Отдавна исках да се сдобия точно с този модел с отваряемия покрив, без значение от цвета, най-вече за да го сравня с модела на Norev. Взех го от Станко с намерението да го поправя и реших да не отлагам във времето.

Първо малко преглед на захващането на активните покриви при моделите на Minichamps и Norev.

Opel Tigra TwinTop (Minichamps)

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Принципът е същия като Мерцедеса - само средната кора се прибира (плъзга) леко навътре към седалките, за да излезе покрива, а не се повдига като при SL-а, изцяло пластмасов механизъм, не е никак трудно да бъдат счупени страничните кори, аз самият имах късмет, че извадих едната на Опела случайно и не я счупих преди време.

Mercedes SL500 (R230) (Norev)

ИзображениеИзображениеИзображение

Механизмът е по-сложен, по-труден за чупене понеже има метални части, но и по-труден за поправяне.

Като цяло, Norev имат доста опит с този тип модели, сещам се за 15-ина техни такива, докато на шампионите са ми известни само 3. Minichamps имат да учат в това отношение, неслучайно не са вадили скоро модел с активен покрив.

Проблемът

Той е, че липсват две от корите, които покриват багажното отделение в режим "кабрио".

Изображение

Решението (Първа част)

Двете кори са симетрично разположени спрямо голямата централна кора, която е захваната към металната отливка. Липсващите обаче са захванати към багажника. Предположението ми е, че едната се е счупила - парченце от нея е останало захванато (2). Другата според мен е била нарочно извадена (за симетрия :? ), което обаче е довело до това, че единият от двата държача на въпросния нарочно изваден елемент се е счупил (1).

Изображение

Както се вижда от снимката, двата елемента са вече изработени от пластмаса и пасват идеално. Имат много дребни разлики във формата си един спрямо друг, но това беше целенасочено - за да пасват по-добре в "дупките".

Остана по-пипкавата работа с изработване на нов държач на мястото на счупения и естествено изработване на допълнителните части за захващане на двата елемента към багажника. След което следва ревю и сравнение на R230 Minichamps vs. Norev в раздела 1:43.
:cheers: :cheers: :cheers:
Аватар
TDI Power
Фен на мащаб 1:43
Фен на мащаб 1:43

Име: Христо Христов
Колекционирам: 1:43, 1:50

Назад към 1:43