Журналните модели и качеството им

Дискусии, свързани с мащаб 1:43.

Re: Поредицата "Такситата по света" на Аmercom

Мнениеот bat_mitco » 14 Мар 2012, 11:25

Иска ми се да дам още една и различна гледна точка...Diecastcars.bg е място където вероятно влизат не само хора с големи и качествени колекции...Вероятно тук ще се спре дете, което е купило първия си модел... Ще се спре някой,който като дете е имал два български мачбокса,които са били най-безценното нещо...и този човек е решил да се върне в колекционирането...Всеки е започнал от нищо или от малко...Отдавна знаех за форума, но си казвах "О, това не място за теб...Там е за големи майстори...Там е шампионската лига...Там, където имат значение парите и изобщо няма значение колко обичаш играта" ...Прав ли съм бил ???
Не пропъждайте децата и новобранците с приказки за това колко малоценни и безсмислени били тези или онези модели...Направете секция за една такъв тип потребители...Вероятно ще се намерят хора,които да дават съвети, да споделят опит и ще го правят без да унижават...
Аватар
bat_mitco
Рали фен
Рали фен

Име: Димитър Димитров
Колекционирам: класически рали автомобили, футболни фланелки,автографи

Мнениеот ilkonikolov » 14 Мар 2012, 11:36

bat_mitco написа:Иска ми се да дам още една и различна гледна точка...Diecastcars.bg е място където вероятно влизат не само хора с големи и качествени колекции...Вероятно тук ще се спре дете, което е купило първия си модел... Ще се спре някой,който като дете е имал два български мачбокса,които са били най-безценното нещо...и този човек е решил да се върне в колекционирането...Всеки е започнал от нищо или от малко...Отдавна знаех за форума, но си казвах "О, това не място за теб...Там е за големи майстори...Там е шампионската лига...Там, където имат значение парите и изобщо няма значение колко обичаш играта" ...Прав ли съм бил ???
Не пропъждайте децата и новобранците с приказки за това колко малоценни и безсмислени били тези или онези модели...Направете секция за една такъв тип потребители...Вероятно ще се намерят хора,които да дават съвети, да споделят опит и ще го правят без да унижават...

Абсолютно съм съгласен с теб. Помня когато се регистрирах във Форума, имах само Бураго, и благодарение на Форума развих една хубава колекция с ценни модели /за мен поне/, и не се говореше толкова много, че били играчки и т.н. Затова и аз приканвам колегите да не "отблъскват" младежта, решила да се отдаде на това хоби. Аз лично отдавна спрях да показвам такива модели /не да си купувам/, защото винаги първото мнение е "става като за Бураго" или "хубава играчка" и от сорта. Всеки е започнал със тях, и се е развил през годините. Нека да насърчаваме младите, а не да ги отблъскваме по този начин. ;)
Аватар
ilkonikolov
Police/Полиция
Police/Полиция

Име: Илко Николов
Колекционирам: Униформени във всички мащаби, 1:43 СССР

Мнениеот Тихомир » 14 Мар 2012, 12:41

Всички сме започнали от някакво ниво, но нима трябва да насърчаваме хората да си купуват лоши модели? Мисля че все още не се изисква да имаш 5 6 СМСта за да се регистрираш в този форум. Дразня се , когато някой прехвалва модел средно ниво. Уважавам изборът на всеки, но нека не изкривяваме истината и не си затваряме очите. Нито съм с голям опит, нито с някаква кой знае каква хубава колекция, но единствения ми съвет към всички бъдещи и начинещи колекционери е да залагат на качеството и да имат много, много търпение. Кефът от хобито идва като видиш почти перфектно умалено копие на истинската кола. Поне при мен е така в последно време.
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Колекционирам: 1920-1939 и Ferrari

Мнениеот Ивайло » 14 Мар 2012, 12:51

bat_mitco написа:Иска ми се да дам още една и различна гледна точка...Diecastcars.bg е място където вероятно влизат не само хора с големи и качествени колекции...Вероятно тук ще се спре дете, което е купило първия си модел... Ще се спре някой,който като дете е имал два български мачбокса,които са били най-безценното нещо...и този човек е решил да се върне в колекционирането...Всеки е започнал от нищо или от малко...Отдавна знаех за форума, но си казвах "О, това не място за теб...Там е за големи майстори...Там е шампионската лига...Там, където имат значение парите и изобщо няма значение колко обичаш играта" ...Прав ли съм бил ???

Съгласен съм с теб. Винаги сме били на мнението (екипът на форума), че никой не бива да се чувства унизен, поради факта, че е избрал да колекционира даден тип модели, производител или все още е начинаещ в хобито. Всяка колекция е уникална, а важното е да означава нещо за притежателя й и да изпитва удоволствие да я споделя с хората. Лично аз съм опитвал да го обясня на много хора, както опитни колекционери, които понякога се отнасят с пренебрежение към по-неопитни потребители, така и на хора, които се обиждат твърде лесно, дори от приятелски съвети.

Всеки колекционер, дори да има само 3-4 модела или само Бураго и Маисто, може да покаже колекцията си и да участва във форума без да се чувства по-низш от другите. Може би тези колекционери се притесняват да показват колекциите си толкова често, но няма причина за това. Често съм чувал коментари "аз нямам колекция, само 2-3 модела". Няма значение - това е началото. Дори да са 2 модела, пак е колекция, ако имаш желанието да ги снимаш, покажеш и обсъждаш с други колекционери.

Последното нещо, което искам да прочета във форума е изказване от типа "събери още модели и пак се върни" или "купи си AutoArt и после ела".

Другата страна са твърде обидчивите колеги. Тук се обсъждат различни производители, качествата и недостатъците им. Колкото похвали е имало за модел на Maisto, толкова критики е имало за модел на Norev или дори AutoArt. Ако някой говори за дефектно Kyosho - всичко е ОК. Но ако някой каже, че дадено Бураго е зле направено, все някой ще се засегне, че се подиграваш на възможностите му. Не е така! Част от идеята на хобито и форума е да се обсъждат модели, производители, положителни и отрицателни страни. Аз съм твърдо "за" поощряване на младежите и новобранците, но това не значи винаги да си мълчим, за да не се почувства някой засегнат.

Например, ако някой начинаещ покаже модел на Maisto, който е с неточни пропорции, не смятам, че е лошо някой опитен колекционер да каже "Моделът е с неточни пропорции и бих ти препоръчал да вземеш еквивалента на Cararama, който е малко по-скъп, но много по-качествен". Споделеният опит може да е от полза, вместо опитният колекционер да си замълчи и да каже едно "Честито", притеснявайки си, че някой може се обиди. Естествено, че модел на AutoArt ще е по-добър от Maisto, но тук говорим за обоснован съвет, а не - зарежи ги тия играчки, ела във висшата лига.

Истината е в баланса и при двете страни - начинаещи и напреднали колекционери. Както не е редно начинаещите да се засягат от всеки съвет или забележка (към модела, а не лично към тях), така и опитните колекционери не бива да се отнасят пренебрежително към нечий избор на модели или да осмиват някого, защото е начинаещ.

През годините съм имал опит с много форуми, както чуждестранни, така и български. Убедих се в едно нещо. Форум само за начинаещи и форум само за напреднали са обречени на неуспех. Перфектната комбинация е форум, където начинаещите не се притесняват да пишат, не се обиждат без причина, а напредналите също се чувстват комфортно и имат желание понякога да помогнат на начинаещите (без да са длъжни). Звучи доста утопично, но като се замислите е елементарно.

Виждал съм какво ли не. Колекционерски форум, където дори да покажеш BBR, ще получиш 3-4 отговора и форум, където се притесняваш да не бъдеш осмян и наречен сноб, ако кажеш, че предпочиташ Kyosho и AutoArt пред Maisto.

Иска ми се тук да е място, където никой да не се притеснява, че ще бъде осмян, задето е начинаещ или предпочита определен производител, нито ще бъде наричан сноб, ако предпочита "висшата лига".
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Име: Ivaylo
Колекционирам: 1:18 / 1:72

Мнениеот nikpen4ev » 14 Мар 2012, 13:23

Предлагам да спрем с този безсмислен (поне за мен) спор.Все пак всеки се съобразява с финансите си.Но това че някой събира Bburago не го прави по-малко колекционер.Затова нека да продължим само с "Такситата по света".
Аватар
nikpen4ev

Име: Николай Пенчев

Мнениеот uniqa 1|43 » 14 Мар 2012, 13:33

uniqa 1|43 написа:
Ако трябва да съм честен един истински колекционер би ги подминал

Няма дефиниция за колекциониране и за това кой е истински колекционер и кой не е! Това, че някой няма финансови възможности и има такива журнални модели в колекцията си не го прави по-неистински колекционер от другите.Още повече, че тези модели са чудесна възможност за конверсии и доработки, което не е подходящо за скъпите модели и поставени след това в колекцията да доставят неповторимо удоволствие!

Браво Ивайло- твоето изказване ме изпълни с гордост, че съм посетител в този форум! :clap: :clap: :clap: !Верно е и твоето твърдение , че сме твърде изнервени в ежедневието и това ни се отразява и в общуването ни във форума.Обаче горното изказване ме засегна лично, защото аз си купувам журналки и следователно според колегата, когото не познавам- не съм истински колекционер! И въпреки блестящата адвокатура на Тишо, мисля че той би следвало до се извини за това си изказване, защото за разлика от разговорите, тук всичко е написано и остава! И става като при политиците- той каза това и онова, но то не означава точно това, което прочетохте! Просто човек, когато пише нещо да помисли преди това, дали няма да обиди или засегне някого , а не да се изживява като институция или последна инстанция- хората са разни, идеалите са различни, колекциите - също!
uniqa 1|43
Експерт
Експерт

Мнениеот nikpen4ev » 14 Мар 2012, 13:52

uniqa 1|43 написа:
uniqa 1|43 написа:
Ако трябва да съм честен един истински колекционер би ги подминал

Няма дефиниция за колекциониране и за това кой е истински колекционер и кой не е! Това, че някой няма финансови възможности и има такива журнални модели в колекцията си не го прави по-неистински колекционер от другите.Още повече, че тези модели са чудесна възможност за конверсии и доработки, което не е подходящо за скъпите модели и поставени след това в колекцията да доставят неповторимо удоволствие!

Браво Ивайло- твоето изказване ме изпълни с гордост, че съм посетител в този форум! :clap: :clap: :clap: !Верно е и твоето твърдение , че сме твърде изнервени в ежедневието и това ни се отразява и в общуването ни във форума.Обаче горното изказване ме засегна лично, защото аз си купувам журналки и следователно според колегата, когото не познавам- не съм истински колекционер! И въпреки блестящата адвокатура на Тишо, мисля че той би следвало до се извини за това си изказване, защото за разлика от разговорите, тук всичко е написано и остава! И става като при политиците- той каза това и онова, но то не означава точно това, което прочетохте! Просто човек, когато пише нещо да помисли преди това, дали няма да обиди или засегне някого , а не да се изживява като институция или последна инстанция- хората са разни, идеалите са различни, колекциите - също!

И аз това казвам.Да спрем с това кой е колекционер и кой не е.И да си продължим с обсъждането на журнала.
Аватар
nikpen4ev

Re: Журналните модели и качеството им

Мнениеот Ивайло » 14 Мар 2012, 14:58

Разделих дискусията от темата за такситата.
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Мнениеот nikpen4ev » 14 Мар 2012, 15:28

Ивайло написа:Разделих дискусията от темата за такситата.

много добре си направил
Аватар
nikpen4ev

Мнениеот Gallardo » 14 Мар 2012, 17:29

val
Да оставим парите настрана,но да казваш на моделите "нещо което не ми влиза в употреба" е малко смешно :D ,те ти носят удоволствие, не са гъба за съдове за да влизат в употреба.Като събират прах си ги почисти :cheers: .
И с 5 журналки и с 500 аутоарта си колекционер,стига да се почустваш такъв.
Изображение
Клуб "Развали си сам"
skype angelpleven
Аватар
Gallardo
Audi фен
Audi фен

Име: Ангел Попов
Колекционирам: 1:18

Мнениеот val » 15 Мар 2012, 13:40

Името на раздела е "ДИСКУСИИ и новини" и няма нищо чудно че мнението на някой не съвпада с мнението на друг. Не виждам защо Тихомир трябва да се извини - за това, че мнението му не съвпада с това на болшинството?
Никъде в първия ми пост не съм споменал думата "възможност" - разбирай финансова. Това беше подето от други след това.
Имам мнение - казал съм го. Без никакви задни мисли за изтъкване, да обиждам някой и тн. Много от хората тук ме познават и мисля, че съм се доказал пред тях като коректен човек. А не съм и милионер с "500 Аутоарта". Започнал съм да колекционирам във време, когато имаше само Бураго и Маисто. При по-възрастните колекционери дефицитът е бил по-голям. Сега да речем няма дефицит. Обаче с течение на времето съм си решил, че по-добре да имам два модела, но хубави, отколкото 10 Бурага например. "Старите кучета" ще си кажат:"Е тоя пък кога стана калайджия, кога му почерне гъзът"
Първият ми хубав модел съм си купил със спестени пари от закуски и стипендия като ученик- реших да не си купя сега Бураго, а после - нещо "по-така".Всеки си решава сам за себе си. Колекцията ми е скромна, не мога да се похваля с тези на много хора, обаче ме радва
Никога не съм делял колекционерите на такива с възможности и такива без, за колекция според мен не се изискват на първо място пари, а нюх - да знаеш какво точно събираш
Просто ми направи впечатление, че пуснали една серия с непродадените наличности на запада от отпреди години и ние тука се радваме като замбиец на шоколад
Както казах, харесва ми идеята - че има тематична насоченост на серията.
Освен това, ако трябва да съм честен- в ръцете на всеки по-сръчен човек журналният модел не само може да се превърне и в по-детаилен от "много детаилните", но и сам по себе си в уникат
val

Колекционирам: 1/18 Rally & Youngtimers

Мнениеот taiko » 07 Апр 2012, 18:55

Абе за какво е тая олелия тука хахахаха Сори, ама журналките на полицейските коли са пълен ташак :P . Предпочитам бураго- ценно и навява спомени. Предполагам, че и синьото полицейско ламбо ще вдетинява някой след 20-тина години :roll: . Ама наистина моделите са си детски играчки. Все едно да купувам списанията на " тне CARS" с Луиджи муцунка или подобна. Този, които ги е пуснал е трябвало малко повече да се постарае. За такситата обаче искам да кажа добри думи.

Там моделчетата са на доста добро ниво. Даже аз си ги купувам по две, заради някои части от колетата. Но и след заемане на "органи" пак си запазвам автомобилчето :roll: :? :)

И сега един генерален въпрос- що няма в София журналките на легендарните модели, дето ги има във Варна примерно????????? То верно, те са ебаси и легендите хахахаха, по скоро легендарни КОШМАРИ!!! :twisted: Но пък черната Волга поне мене ме изкърти и си стои до леглото ми. Я някой да шепне що е тоя проблем да ги няма в столицата.

Тука пак е мястото да похваля Варненци, които са ПИЧОВЕ и ни спасяват от фирата за сега, ама става малко нахално вече и ангажираме хората, пък времето е ценно за всеки.
ИСТОРИЯТА НА BMW В 1/43
ПРОДАВАМ 1/43

ПАИИСЕЕЕЕ, ГАЗИИИИИМ :)
Аватар
taiko
BMW фен
BMW фен

Име: Д-р К. Младенов, дм
Колекционирам: колички

Мнениеот Ивайло » 07 Апр 2012, 22:22

taiko написа:И сега един генерален въпрос- що няма в София журналките на легендарните модели, дето ги има във Варна примерно?????????

Защото са само пробен тираж за "опипване на почвата". Очакваме да ги пуснат както си му е реда в цялата страна. Кога - не знам, някой беше споменал това лято в другата тема.

По въпроса с полицейските модели - съгласен съм. Можеха да са по-добри и да бъдат като такситата. Едно е бюджетен модел с ниска детайлност, но за същата цена полицейските отстъпват на останалите две издания.
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Мнениеот Тихомир » 07 Апр 2012, 23:36

Не искам да продължавам безсмисления спор кой е колекционер и кой не защото аз не за това говоря и не виждам причина на някой да се извинявам за личното ми мнение и концепция за колекция. Един предпочита блондинки друг брюнетки ... това беше офтопика. :

Сега следва едно голямо смятане и изчисляване, искрено се надявам лятото или есента журналките да станат редовна гледка по реповете. Хобито се разви доста интензивно през последните години, време е да има и редовна журналка. Дано се появят и класическите автомобили Ixo Museum... нали и за тях имаше слух. Поне да не плащаме 30-40 лева за журналка. :)
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Колекционирам: 1920-1939 и Ferrari

Мнениеот taiko » 08 Апр 2012, 10:37

Един предпочита блондинки друг брюнетки ...

Ебаси, аз сакам сите, даже и черни и жълти и червенокоси и дебели и тънки и извънземни. Арно е и те обаче да ме сакат, иначе малко по петопръстната скала отиваме... :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
ИСТОРИЯТА НА BMW В 1/43
ПРОДАВАМ 1/43

ПАИИСЕЕЕЕ, ГАЗИИИИИМ :)
Аватар
taiko
BMW фен
BMW фен

Име: Д-р К. Младенов, дм
Колекционирам: колички

ПредишнаСледваща

Назад към 1:43