Мащаб 1:43

Дискусии, свързани с мащаб 1:43.

Мащаб 1:43

Мнениеот Бай Стан » 29 Яну 2013, 10:19

Колеги привет
В тази си тема искам да попитам по-опитните от вас ( но и другите ) как смятате,дали мащаб 1:43 на всички фирми производителки е така да се каже " еднакъв "
Темата ми произлиза от наблюдение върху няколко модела на различчни форми които изглеждат не съразмерни
И по конкретно имам модели на НЕО и те някак си изглеждат " по-големи " от другите
И друг случай БМВ-Х5 на Дел Прадо изглежда много малко в сравнение с лек автомобил на Бураго например
Просто ми стана интересно защо така се получава
Може би е невежество,но все пак ако някой се изкаже,ще науча нещо полезно :shake:
Благодаря предварително :shake:
Продавам модели и диорами viewtopic.php?f=23&t=12373
Моити модели и диорами viewtopic.php?f=21&t=12493
Бай Стан
Майстор на модификации
Майстор на модификации

Име: Станко Георгиев
Колекционирам: предимно Японски автомобили

Re: Мащаб 1:43

Мнениеот niki77 » 29 Яну 2013, 13:51

Да ти кажа и аз го наблюдавах същото явление, но според мен това се дължи защото и в реален размер 1:1 са различни по големина самите коли . Поримено имам ауди Q7 и пише че е 1:43 до него слагам VW костенурка мащаб 1:32 и са еднакви на големина, но ако ги сложиш 1:1 няма да са еднакви. А сега като сложих Зил-а 1:57 до мащаб 1:43 пасна си се едно е този мащаб ;) и този проблем идва и от самите производители според мен незнам как ги исчисляват мащабите според мен гледат да ги нагласят близки до някаква приета за самия мащаб големина незнам дали е така но това по мои наблюдения ;)
VW Фен :signvw:
Аватар
niki77

Име: Никола Николиев
Колекционирам: каквото ми харесва

Мнениеот Бай Стан » 29 Яну 2013, 14:06

Именно за това говоря и аз
просто може би всеки производител си прави негов 1/43 мащаб
Опел тигра гама и БМВ-Х5 Дел прадо седят все едно са еднакви ?
Да не говоря за " Такситата по света " :lol: те са си отделно явно :twisted:
Бай Стан
Майстор на модификации
Майстор на модификации

Мнениеот Speedy07 » 29 Яну 2013, 19:15

Конкретно за такситата, там има няколко модела, чиито мащаб е сбъркан- Фиата и Краун Викторията са дребни и не отговарят на мащаба си, т.е. не са 1:43 както пише на тях, а примерно 1:48.
Speedy07

Колекционирам: Соц. автомобили и камиони в 1:43 и камиони в 1:87

Мнениеот azata » 29 Яну 2013, 22:16

Бай Стан написа: просто може би всеки производител си прави негов 1/43 мащаб...

Споделям това мнение.Пример за сравнение с Z3 на Шуко,Миничампс и Бураго се забелязват разлики в размерите.Пак същото съм забелязал и при други еднакви модели,но от различни производители.Наблюденията са ми само върху модели от личната ми колекция и се надявам по-опитните колеги да споделят мнения по въпроса.
Аватар
azata
BMW фен
BMW фен

Колекционирам: Само Модели на BMW 1:43

Мнениеот valllleri » 30 Яну 2013, 14:16

Мащаб 1:43 означава само едно - 43 пъти по малък размер от реалния. Т.е. ако имате размерите на реалния автомобил /справка - google, wikipedia, форуми и т.н./ ги разделяте на 43 и получавате ТОЧНО колко трябва да е моделът в сантиметри /милиметри/. Ако имате един и същ модел, но произведен от две различни фирми, съответно единия ви се струва по-малък, като направите изчислението, ще разберете коя фирма го е направила в 1/43 или се доближава до него.

А това, че повечето пишат 1/43, а реално мащабът на модела е 1/45, 1/42 и т.н. означава едно - не са точен производител. Същото е и при самолетите. При Амерком самолет написан в мащаб 1/72, по размах на крилата се получава 1/90, по дължина 1/80 и т.н. Затова фирми като MINICHAMPS, AUTO-ART, NEO и др. са ценени ат колекционерите защото при тях компромиси с мащаба не че няма, но са много по-малко /и заради съотношението качество-цена, разбира се/
valllleri

Мнениеот Mr.Mercedes-Benz » 30 Яну 2013, 22:11

Аз също мисля, че качествените производители са с точен мащаб. Според мен, много много рядко има грешка в мащаба при АутоАрт, Миничампс, Иксо, Нео, HPI, Спарк, Шуко и подобни. При ДелПрадо, Бураго, Майсто, Амерком винаги може да се очаква компромис или грешка. Според мен даже ДелПрадо и Бураго са доста точни в мащаба, също и Карарама. Това са евтини производители, но се славят с доста точен мащаб. Истинското сравнение е между два еднакви модели на АутоАрт с някой от първите изредени от мен по-горе. Сравнение между Миничампс и Амерком например няма смисъл да се прави въобще. Както каза Валери, делението на 43 му е майката.
Изображение Изображение :signmercedes: :signmclaren:
Аватар
Mr.Mercedes-Benz
Mercedes фен
Mercedes фен

Име: Краси
Колекционирам: Scale 43 - Mercedes-Benz only

Мнениеот Бай Стан » 30 Яну 2013, 22:20

Благодаря за отговорите,ясно е че няма да търсим еднаквост между АутоАрт и Деагостини,просто да знам че не окото ми е криво а моделите са си различни :lol: :lol:
Иначе някой път си е готино да сложиш примерно Форд Фокус на Бураго до Пулман и да се пулиш ( аз поне се пуля ) :lol:
Мерси колеги,почвам да деля и което не отговаря,в коша :shake:
Бай Стан
Майстор на модификации
Майстор на модификации

Мнениеот chevyimpala » 31 Яну 2013, 15:54

Бай Стан написа:...почвам да деля и което не отговаря,в коша :shake:

Тук аз на свой ред питам "ЗАЩО ?!?!"

Значи щом един модел не е точно мащаб 1/43, не става ?!?!?! От опит ти казвам, че има модели, които не са в точен мащаб 1/43, но нямат алтернатива. Наскоро се сблъсках с подобен "проблем". Взимам модел, всичко е ОК, перфектен е, изработката е страхотна, хващам линийката и БАМ... мащаб 1/40. И какво:
а) хващам чука и млатя по него;
б) отварям прозореца и му правя краш-тест;
в) модела ми харесва като модел и си го запазвам;

Е аз предпочитам вариант в). Тъй или иначе в моя случай няма алтернатива като производител :)

Относно разлика да речем между Деагостини и АутоАрт. Наскоро хванах три моделчета от колекцията ми наслуки: АутоАрт, Деагостини и... Маисто. С най-точни пропорции (според линийката и данните в интернет) се оказа... моделчето на Маисто. Мисълта ми е... не изхвърляй даден модел от колекцията си само защото не е на някой високопарен производител ;)
Аватар
chevyimpala

Мнениеот Бай Стан » 31 Яну 2013, 16:04

:lol: :lol: Ама колега аз само се шегувам :D много ясно че нищо не се изхвърля,просто така го написах на майтап :)
:cheers: :cheers:
Бай Стан
Майстор на модификации
Майстор на модификации

Назад към 1:43