Въпрос към Ивайло за фотостудио

Въпрос към Ивайло за фотостудио

Мнениеот Gallardo » 18 Яну 2007, 22:52

Къде снимаш моделите си , нещо като мини студио ли си си направил разясни за да може да качваме по-хубави и по-професионални снимки
Аватар
Gallardo
Audi фен
Audi фен

Име: Ангел Попов
Колекционирам: 1:18

Мнениеот Ивайло » 19 Яну 2007, 00:20

Доста импровизирано студио. :) В същото "студио" са правени снимките на Audi TT - Maisto.

Ето как изглежда:

Изображение

Състои се от 2 бели дъски, картонен капак, нощна лапма (обикновено са две, но сега ползвах една) и пластмасова тръбичка за статив. Като издадох "тайната", сигурно вече няма да се радвате толкова на тези снимки. :roll:

Фотоапаратът е обикновен Canon A520 - 4 мегапиксела. Номерът е да се затвори максимално блендата (по-голямо F число), да се държи по-дълго отворен затвора (2-3 секунди) и да се използва макро режим. Колкото по-затворена е блендада, толкова по-голяма част от модела е фокусирана. При тези малки мащаби това е от голямо значение. Колкото по-дълго отворен затвор, толкова по-светъл кадър и толкова по-голяма нужда от здрава опора. :) Десетки снимки се прецакват от помръдване или преосветяване.

Невероятно трудно е всичко да е идеално и винаги има недостатъци, но какво пък. Идеята на чаршафа под лампата/лампите е да разсейва светлината. Така се получава матово осветление и няма отблясъци, а колата е по-добре осветена. Добре е навсякъде в стаята да е тъмно и да не работят телевизори или монитори, за да не се отразяват. Ако се загледате, на някои снимки се виждат отблясъци. :x

Ето това е "суровия" кадър, който само е смален:

Изображение

Отваряте го в някоя проста програма за обработка на снимки и замазвате сенките във фона, за да стане така:

Изображение

Това е в общи линии.

Ето и още една снимка, направена по същия начин:

Изображение

Номерът е в силното осветление. :) Аз имам навика да прекалявам с него и вижте какво се получава:

Изображение

Този Mini Cooper е най-труден за снимане, защото има чисто бял покрив, който се слива с фона. :swear:
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Име: Ivaylo
Колекционирам: 1:18 / 1:72

Мнениеот enrique » 19 Яну 2007, 09:53

Е, все пак си личи че има покрив, така че според мен снимката си е достатъчно добра и така. Продължавай в същия дух :D
enrique
Matchbox фен
Matchbox фен

Име: Илия
Колекционирам: около 1:60 и чат-пат нещо друго :)

Мнениеот Turturelo » 19 Яну 2007, 12:39

аз започвам да преснимам наново :D
БРАВО!

пс. не ми е оставало време да прегледам всички теми във форума, но отстрани на "студиото" се виждат доста интересни автомобилчета! :roll:
Аватар
Turturelo

Мнениеот T1000 » 19 Яну 2007, 13:02

Мда-а-а особено Поршето и 575 :shock:

По темата - много хитро и резултатът е убийствен : ) Ще поровя у нас да видя за подобни бели платформи и в почивките между ученето за сесията и работата - :bounce:
I'll be back®
Изображение
..-. --- .-. --.. .- | ..-. . .-. .-. .- .-. ..
Аватар
T1000
Ferrari фен
Ferrari фен

Колекционирам: Exotics 1:18, 1:24

Мнениеот Gallardo » 19 Яну 2007, 14:44

много ти благодаря за разясненията
Аватар
Gallardo
Audi фен
Audi фен

Име: Ангел Попов
Колекционирам: 1:18

Мнениеот Ивайло » 19 Яну 2007, 16:22

Turturelo написа:аз започвам да преснимам наново :D
БРАВО!

пс. не ми е оставало време да прегледам всички теми във форума, но отстрани на "студиото" се виждат доста интересни автомобилчета! :roll:

Мерси. :) Чакам с нетърпение да видя нови снимки на Kyosho-тата ти.

Отстрани е шкафът с големите коли, където са 1:18 и близки до него мащаби. Обичам по-подробните фотосесии и досега съм успял да снимам само 4 модела от общо 29. Можеш да си представиш колко време ще отнеме, докато ги снимам всички... :faint: Да не споменавам, че в дясно от "студиото" е шкафът с малките коли, където са всички 1:24, 1:43 и 1:72, за които май няма да остане време да им правя детайлно превю. :cry:

Още две добавки. Ако снимате двигател или интериор, лампата трябва да е насочена възможно най-директно към мястото. При тези ситуации чаршафът е излишен. Добре е да имате лампа с гъвкаво рамо, за да я местите лесно.

При външни снимки е препоръчително да имате картон със закачен бял лист на него, като отражател. Може станиол или огледало, но най-добре е бял лист. Тъй като външната светлина е много непослушна и прави големи сенки от едната страна на колата, трябва с нещо да се компенсира.

И едно простичко правило - при снимане на такива коли не използвайте светкавицата на фотоапарата. :) 1. светлината й е с лош цвят, 2. много е близо до модела и осветява неравномерно, 3. много е настрани, 4. твърде е силна. Можете да опитате да сложите нещо бяло отпред, но аз никога не използвам светкавици, а само слънце, нощни лампи и отразяващи повърхности. :)

Ако искате да видите ефекта на чаршафа под лапмата, сравнете тези снимки:

Без чаршаф.
Изображение

Силна и неравномерна светлина. Има преосветени и тъмни петна.

С чаршаф и две лампи.
Изображение

Мека и равномерна светлина. По-добре подчертана форма на колата, няма силни отблясъци и тъмни участъци.

Ако имате лампи, които са студени, може да използвате и оризова хартия или паус. Мисля, че с него резултатът ще е още по-добър. Проблемът е, ако имате нормални крушки, които нагряват много.

Някой път ще взема и аз да разуча как става снимането на тъмен фон. То си е голяма мъка. :x

Ето един опит:
Изображение

Успех в снимането! :snap: Ще очаквам снимките ви.
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Мнениеот saab » 18 Мар 2007, 01:01

Мерси за съветите.
Ще взема да си направя нова фотосесия на цялата колекция.
Аз снимам с Canon PowerShot S2 IS.
Saab не е просто автомобил, това е начин на мислене!

Изображение Изображение
Аватар
saab
9000 turbo
9000 turbo

Колекционирам: Saab

Мнениеот The7omahawk » 18 Мар 2007, 12:37

Днес реших да опитам това, което си написал.
Засега резултатите са противоречиви, но ще усъвършенствам моята система.Проблемът и е, че нямам твърди материали и ползвам опаки страна на календар и кадастрон, и те се огъват.Но този проблем ще бъде решен!
Изображение Изображение
Аватар
The7omahawk

Мнениеот Ивайло » 18 Мар 2007, 13:10

The7omahawk написа:Днес реших да опитам това, което си написал.
Засега резултатите са противоречиви, но ще усъвършенствам моята система.Проблемът и е, че нямам твърди материали и ползвам опаки страна на календар и кадастрон, и те се огъват.Но този проблем ще бъде решен!
Изображение Изображение

Честно казано с картон е по-добър резултата, защото няма ръб във фона. Закрепянето е ужас! Най-добре е да се залепи леко за нещо твърдо. Снимките са започнали да се получават добре, но внимавай за фокусирането. Не снимай твърде отблизо.
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Мнениеот Ивайло » 01 Апр 2007, 00:50

Е, вече съм с ново "студио" и се радвам като дете на близалка. :lol: Няма ги вече тъпите дъски и капаците от Монопол - всичко е културно. Вече не се налага да се завирам в колите поради липса на място. :)

Това е най-първата снимка. Тепърва ще пробвам разни техники за подобряване на качеството, но мисля, че се получи добре. Как мислите?

Изображение

Де да можех да покажа добри модели, като тези на Чичко, saab и daletbet, но скоро се надявам да мога. :) Засега ще се заема със старите Maisto.
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Мнениеот Kris » 01 Апр 2007, 02:25

Ивайло, първия път когато видях твоя снимка, това беше на белият ти Вайпър 1/18 на Бураго ... веднага си помислих, за к'во слагаш фирмени снимки на количката, а не си я снимаш сам ... гледах, че гледах и бях изумен като разбрах каква е била работата. Не по-малко съм изумен и сега от съчетанието ти на перфектна снимка и страхотен модел.
Аватар
Kris

Колекционирам: 1:1

Мнениеот saab » 02 Апр 2007, 00:18

покажи ни как изглежда новото "студио" ...
Saab не е просто автомобил, това е начин на мислене!

Изображение Изображение
Аватар
saab
9000 turbo
9000 turbo

Колекционирам: Saab

Мнениеот Ивайло » 02 Апр 2007, 09:51

saab написа:покажи ни как изглежда новото "студио" ...

Не са много добри снимките... :oops:

Осветление
Фон

Интересното е, че след като добавих втората лампа, лявата част на колите започва да жълтенее. Това е защото има разлика в типа на крушките. Едната е с матово покритие, а другата е прозрачна. Не подозирах, че ще има такъв очевиден ефект. Трябва да ги сменя. :(
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Мнениеот Илиян » 07 Юни 2007, 21:09

bate ivo ти си просто не4овек
Аватар
Илиян

Колекционирам: 1:24

Следваща