Преносимо домашно фото студио

Преносимо домашно фото студио

Мнениеот WeltherrschafT » 31 Яну 2015, 00:40

Време е да раздвижим подфорума с някой и друг полезен съвет, за тези които искат да навлязат по-дълбоко
в заснемането на модели при по-професионални условия. От известно време все се каня да си направя свое
домашно малко студио, защото стигнах до извода, че няма как да използвам дневната светлина, т.к. почти
винаги се връщам късно от работа, а сутрин нямам време за снимки. Решението ми беше да се сдобия със
студио, което да ползвам в домашни условия и да мога да го местя на различни места - това означава да е
леко, преносимо, да не заема много място и най-вече да не се разпада и да не се налага да го "сглобявам"
всеки път, когато ми се прище да правя снимки. Ровейки из нета стигнах до великолепно решение за целта
и реших да споделя нещата на които се натъкнах, най-готиното е, че всичко е с подръчни материали.

Изображение

Материалите са:
- Кашон (става и голяма кутия или сандъче)
- Плат (може да се замени с оризова хартия, кадастрон, мрежа, бял найлон и т.н.)
- Монтажна лента (хартиено тиксо, изолирбанд, кабърчета и др.)
- Картон (обикновено бял, но може да е всякаква друга текстура)
- Няколко осветителни лампи
- Лепило, макетен нож, ножици, маркер и линия

1. Измервате по около 2-3 сантиметра на всяка от страните на кашона с линия и очертавате по един квадрат.
Не режете само дъното, защото то ще служи за основа, където по-късно ще се поставят моделите за снимки.

Изображение Изображение

2. След това изрязвате по линиите и получавате основата на домашното студио. Вземате бял картон или листи
А4 и облепяте вътрешната част на кашона по ръбовете. Вземате белия картон и залепяте горната му част за
кашона, останалото трябва плътно отдолу да стига до диагоналния вътрешен ръб на кашона, без да прегъвате.

Изображение Изображение

3. Вземате белият плат или оризова хартия и облепяте изрязаните прозорчета в кашона с тях. От това какъв вид
материал използвате зависи пропускливостта или дифузията на светлината. Колкото по плътна е облицовката,
толкова по-малко светлина ще влиза в кутията. Светлината от лампите трябва да бъде разсеяна и това е функцията
на облепването.

Изображение Изображение

4. Хубаво е да разполагате с бели крушки, които да сложите на осветителните тела. Може използвате няколко
настолни лампи, прожектори, луминисцентни лампи или каквото имате под ръка. Можете да "настройвате" тази
светлина като приближавате или отдалечавате лампите от прозорчетата. Колкото по-плоска е повърхността на
вътрешните стени на кутията, толкова повече светлина се отразява от тях в посока на обекта за снимки.

Може да направите един допълнителен "мод". Ако запазите "тавана" на кутията и не го изрежете целия, може да
направите малък "подвижен" прозорец или "капаче". При отворено положение през капака можете насочвате
отгоре допълнителна светлина и да я регулирате. Друг вариант е да облепите тавана на студиото с алуминиево
фолио, което има функцията на огледало и то ще отразява много светлина от другите стени на кутията

Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение

Дал съм няколко различни примери за възможности за осветяване и малки студия от различни материали. Най-хубавото
за мен е, че студиото е преносимо и винаги готово за снимки. Желая ви успешни опити и красиви снимки на моделите.

Използвани са материали от тази статия: http://digital-photography-school.com/h ... ight-tent/
Аватар
WeltherrschafT

Име: Христо
Колекционирам: 1:64 и 1:43

Re: Преносимо домашно фото студио

Мнениеот ivanofff » 31 Яну 2015, 00:42

Супер идея! Благодаря Ицо ;)
Аватар
ivanofff
Фен на камиони
Фен на камиони

Колекционирам: Herpa камиони 1:87

Мнениеот Antara1 » 31 Яну 2015, 01:04

Супер идейно и практично!!! :shake:
Аватар
Antara1
Диорама-любител
Диорама-любител

Име: Асен Гарджев
Колекционирам: Предимно 1:43

Мнениеот NASO 43 » 31 Яну 2015, 19:16

Да се включа и аз с моето студио.Не съм фотограф и не робувам на скъпи апарати,снимам си с Canon SX 150IS. Приоритет са моделчетата а не фотоапаратите .Та след като правих един ремонт ми останаха парчета стиропор от листи за изолация.Дебелината варира м/ду 2,3 и 4 мм.
Размера на кутията е в зависимост от необходимоста и големината на моделите които ще се снимат.
Може да се използва по дебел /към 3-4мм/за по голяма устоичивост.Много внимателно с остър макетен нож се изрязват плочките.За да не се разранява стиропора макетния нож трябва да е наклонен при рязане.
После внимателно се намазват ръбовете с Ц200 ,като двете повърхности ги хващам с лепенка за стабилност и после внимателно я махам.Накрая залепвам и дъното.После с двустранна лепенка хващам един лист А3 отпред долу и отзад за гърба ,като не прегъвам листа а стои леко заоблен.Като се освети отгоре и от двете страни,матовия стиропор много добре и равномерно разстила светлината.И толкова.
Надявам се ,че съм бил полезен.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
NASO 43
Експерт / Победител в конкурс за модификации
Експерт / Победител в конкурс за модификации

Име: Наско

Мнениеот Antara1 » 19 Сеп 2017, 11:10

Да събудя темата и с моето фотостудио. Необходими материали: дървени летвички 1х1.3см.(от Практикер),диодни ленти 14.4W/m 6000К,паус,бял картон,топъл силикон и телбод(за по-сигурна сглобка на летвите). Направих подвижни трите секции,за да може да се използват и за по-големи модели. Много рядко включвам горната секция. Установих,че диодите трябва да са на разстояние 5см. от пауса,за да е равномерна светлината.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И една идея за облаци:

Изображение

Изображение
Аватар
Antara1
Диорама-любител
Диорама-любител

Име: Асен Гарджев
Колекционирам: Предимно 1:43

Мнениеот ivanofff » 01 Окт 2017, 21:02

:clap: Поздравления :shock:
Аватар
ivanofff
Фен на камиони
Фен на камиони

Колекционирам: Herpa камиони 1:87

Мнениеот makata » 02 Окт 2017, 01:54

Антара, благодаря за полезните съвети, тъкмо бях пред дилема със цвета на светлината-топло или студено бяло :) Ще ми е от полза и информацията за пауса, тъй като по същия начин искам да премахна остротата на диодите :cheers:
makata

Име: Крис Петров
Колекционирам: VAG марки (Vw, Audi, Porsche, Seat и тн)

Назад към Фото съвети