3Д изглед на модел - как се прави

3Д изглед на модел - как се прави

Мнениеот devil » 06 Апр 2017, 14:41

Здравейте,

Имам една идея от доста време, да си направа сайт, в който да изложа моделите си (от една страна - да се похваля, от друга - да упражня фронт-енд познанията си). Тук обаче възниква следния въпрос - основната снимка на всеки модел искам да е (бяга ми точното название) вариант като в някой онлайн магазини, където съответния артикул можеш да го въртиш/разглеждаш от всички посоки. До тук, това което ми идва на ум е подложка, която се върти (за заснемането на модела). Не съм сигурен обаче, за такава реализация колко снимки трябва да се направят, нито в последствие с какъв софтуер се сглобява.
Аватар
devil

Име: П.Ангелов
Колекционирам: 1:43 (1930 up to 1990)

Re: 3Д изглед на модел - как се прави

Мнениеот Ивайло » 06 Апр 2017, 16:53

Това ми е особено интересна тема, затова ще споделя малко свои разсъждения. :)

1. Ако ползваш снимки:

Най-добре е да имаш въртяща се подложка и маса, статив, фиксирано осветление, самоснимачка или дистанционен спусък на апарата. Разграфяваш един лист под подложката първо на 4 точки (фронтално, ляво, дясно, отзад), после добавяш 4 диагонала и постепенно сгъстяваш лъчите. Според това колко гладко искаш да е въртенето, определяш колко кадъра да направиш. Започни с малко - даже движението да е насечено, няма да е проблем. Ако пълно завъртане 360 градуса отнема 5 секунди (доста бързо), при 24 кадъра в секунда, това прави 120 снимки, което е доста. Започни с 16 снимки в началото. Постави апарата в ниска гледна точка, за да си спестиш чистенето на маркерите след това. Ако обаче искаш поставката да не се вижда, ще трябва обработка така или иначе.

После може да минеш и без сложен софтуер, а просто да ги качиш в сайта си. Има безплатни добавки към jQuery, и с copy/paste на няколко реда код ще показват всяка една от снимките, имитирайки видео. Например: http://www.360slider.com/ Тук някои са платени: https://codegeekz.com/best-jquery-360-d ... n-plugins/

2. Ако ползваш видео:

Това е по-лесен, но не толкова качествен вариант, защото ще имаш клип, примерно 720p на 24fps, който директно качваш в сайта. После намираш JavaScript библиотека, която чрез движение на мишката да контролира play head (главата) на скрит плейър на страницата. Все пак ти препоръчвам първата опция, тъй като е най-популярна и по-добре отработена.
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Име: Ivaylo
Колекционирам: 1:18 / 1:72

Мнениеот devil » 20 Апр 2017, 17:09

Полезни съвети ми даваш, благодаря за което. Има обаче един дребен проблем - ще снимам със сапунерка (просто нямам друга техника за целта), а при нея подозирам брой кадри в секунда като настройка няма да има. Това май е което ме притеснява.
Аватар
devil

Име: П.Ангелов
Колекционирам: 1:43 (1930 up to 1990)

Мнениеот Ивайло » 20 Апр 2017, 17:20

Кадрите на сапунерката не са проблем, ако правиш снимки, а не видео, тъй като всеки кадър ще е просто самостоятелна снимка. Завърташ поставката, снимка, после пак и т.н. Няма нужда от сложен таймер или настройки. Проблем обаче може да се окаже липсата на пълен ръчен режим на снимане. Дали имаш Full Manual или M като опция? Ако нямаш, увери се, че поне балансът на бялото не е оставен на Auto, а си избрал фиксирана опция, например Tungsten, Daylight или някакъв Custom White balance. За такива фотосесии трябва да фиксираш колкото се може повече от настройките - F число, скорост на затвора (Shutter speed), ISO, White balance, защото в противен случай серията от 16 или 20 снимки ще има минимални разлики и при анимиране ще "премигва" ту синкав фон, ту леко мрачен, ту светъл.
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Име: Ivaylo
Колекционирам: 1:18 / 1:72

Мнениеот MuHaTa » 23 Апр 2017, 23:52

Ако си от София, мога да съдействам за заснемането и подготовката на снимките след това. За колко модела и в какъв мащаб става дума?
Аватар
MuHaTa
Фотографът на DiecastCarsBG
Фотографът на DiecastCarsBG

Име: Димитър
Колекционирам: Снимки на модели и моделки

Назад към Фото съвети