Въпрос за бял фон и осветление

Re: Колекцията на emovalkov95

Мнениеот emovalkov95 » 30 Мар 2009, 22:59

ms_power написа:
emovalkov95 написа:Това го правя с F 7.1, 1 sec. скорост на затвора, Tungsten, Macro и пак не се получава. :cry: borko, Mr.Mercedes-Benz, Ивайло и другите опитни фотографи нека помогнат. :roll:

На твоята първа снимка няма паус,нали?Ако сложиш,ще стане по-ефектно.
Аз да те питам-с какво направи фона за първата?Може ли да снимаш студиото,за да изпробвам?

Студиото не е нищо, а един бял картон, около метър на метър, опрян до леглото, който плавно слиза надолу към пода. Преди имах студио, но снимките ставаха като тези и го махнах. Сега е временно слагам, махам, доста по-лесно е и се пести място. ;)
Аватар
emovalkov95

Колекционирам: Mercedes 1:18, разни 1:43

Бял фон и баланс на бялото

Мнениеот emovalkov95 » 30 Мар 2009, 23:02

ms_power написа:
emovalkov95 написа:По-добре увеличи осветлението и после го замажи с Photoshop-а. Би трябвало да се получи, доколкото мисля. ;)

Е,човек,това е с 100 ватова лампа.Пробвах и с 2 такива,това е. :( А какво имаш в предвид да го замажа на Фотошоп?Там съм инвалид. :D

Имам предвид от това
Изображение

да стане това например

Изображение

Просто замажи фона. Вземи цвят оттам, където е най-светло и го направи навсякъде. Виж темата на Ивайло за подробности. ;)
Аватар
emovalkov95

Re: Фото-тема №2 - "Супер-автомобили"

Мнениеот borko » 30 Мар 2009, 23:05

Изображение

:cheers:
Аватар
borko

Име: Оборко
Колекционирам: 1:43 Dream car

Мнениеот ms_power » 30 Мар 2009, 23:06

Да,това го знам.Аз с Пейнт си го правя. :lol: Пак не става,фона ми е 3 листа от календар.
Давайте съвети. :cry:
Аватар
ms_power
Lamborghini фен
Lamborghini фен

Име: Денис
Колекционирам: 1:43

Мнениеот borko » 30 Мар 2009, 23:08

За бял дон не ти трябват "топли" лампи , трябват ти лампи които светят бяло ! След това баланс на бялото и си готов ! :)
Аватар
borko

Мнениеот ms_power » 30 Мар 2009, 23:09

borko написа:За бял дон не ти трябват "топли" лампи , трябват ти лампи които светят бяло ! След това баланс на бялото и си готов ! :)

Имаш предвид луминицентни ли?
ПП.Не съм сигурен за правипоса на думата. :D
Аватар
ms_power
Lamborghini фен
Lamborghini фен

Re: Бял фон и баланс на бялото

Мнениеот Ивайло » 30 Мар 2009, 23:15

Разделих коментарите, защото целият форум беше залят с тези снимки. ;) Нека в тази тема продължи дискусията.
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Име: Ivaylo
Колекционирам: 1:18 / 1:72

Мнениеот borko » 30 Мар 2009, 23:16

Да ! Има много приятни по 8 лева за контакт като можеш да свършеш две последователно. Вземи си катастрон бял - 50ст. е . По добре матиран фон !

бтw- и аз не съм сигурен за правописа , затова и не я написах въпросната дума :giggle:
Аватар
borko

Мнениеот ms_power » 30 Мар 2009, 23:17

borko написа:Да ! Има много приятни по 8 лева за контакт като можеш да свършеш две последователно. Вземи си катастрон бял - 50ст. е . По добре матиран фон !

бтw- и аз не съм сигурен за правописа , затова и не я написах въпросната дума :giggle:

Благодаря! Ще си търся такива. :)
Аватар
ms_power
Lamborghini фен
Lamborghini фен

Мнениеот Илиян » 30 Мар 2009, 23:26

emovalkov95 написа:Това го правя с F 7.1, 1 sec. скорост на затвора, Tungsten, Macro и пак не се получава. :cry: borko, Mr.Mercedes-Benz, Ивайло и другите опитни фотографи нека помогнат. :roll:

Слушай не разбирам много , но някъде из Фото - Форум бях гледал че го правят с оризова хартия за да разсее лъчие на самата лампа :)
Отделно до колкото разбрах хората използват и фотошоп за избистряне :thumbsup2: Иначе наистина имаш напредък ;)
Аватар
Илиян

Колекционирам: 1:24

Мнениеот dan4oteto » 30 Мар 2009, 23:36

Според мен освен горепосочените съвети от колегите си пипни и баланса на бялото на фотоапарата. Посъветвай се с някой, ако не можеш сам, но знам, че трябва да направиш снимка на чисто бял чаршаф например на идеална дневна светлина. Да ти призная аз самия все се каня да направя същото с моя, но ме е страх да не го разбазикам нещо и все го отлагам да отида на консулт.
Фен на Race & Rally моделите
Аватар
dan4oteto

Име: Йордан Георгиев
Колекционирам: състезателни класики в 1:18

Мнениеот Ивайло » 30 Мар 2009, 23:59

Луминисцентни. ;)

1. Пробвай поне с две лампи.

2. Опитай различни наклони на лампите, така че да осветяват по-директно фона, за да няма сенки.

3. Направи една снимка с всички възможни настройки за баланс на бялото. Смешно е, но понякога разни Cloudy, Shady, Flash и т.н. вадят по-добри резултати. В общи линии трябва Tungsten и Auto да са най-добри, но не пречи да се пробва.

4. Затвори блендата максимално. Тук ще отговоря и на въпроса на Емо - при различните апарати, блендата е с различни числа. Например при малък фотоапарат, бленда F7 - F8 дава идеален фокус за модел. При по-голям апарат, с по-голям сензор, лещи и т.н., за същия фокус трябва F29 - F32. Не гледайте толкова числата, колкото резултатите.

5. Няма 100% правилен бял цвят, поради 2 причини:
- Адски трудно е да се нагласи идеално бял цвят на фона от самия фотоапарат. Дори да смените картона от един бял с друг бял, веднага ще се усети разлика - всеки бял картон има различен оттенък. Аз например бях направил прилична настройка на белия фон, купих нови листове и се хванах за главата след това - синкавееше видимо след това. Когато поставих двата картона един до друг, старият беше жълт, а новият - син. :lol:

- Всеки монитор ви лъже какъв е цвета. Моят монитор например показва бялото по-синьо, на друг монитора го показва жълтеникаво. Неутралната проверка е в програма като Фотошоп с пипетката - гледате в палитрата с цветове накъде отива скалата, дали е към по-синьо, по-зелено, по-жълто и т.н.

6. Винаги може леко да пипнете цветовете в програма като Фотошоп, ако има Hue/Saturation настройка. Това обаче е за много леки настройки и в краен случай, защото в опита си да избелите фона можете да затриете важен цвят върху самата кола.

7. Чисто бял фон не се прави с прекалено увеличаване на скросотта на затвора или ISO-то. Така само ще развалите цвета на модела. Най-доброто решение е "игра" с осветлението. Повече лампи, местене на позициите им.

ms_power, с твоите снимки на Салийна си свършил най-пипкавата работа, а именно, докарал си равномерно осветен фон и модел. :thumbsup2: Не пипай подредбата на лампите си, само пробвай с настройки за баланс на бялото.
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Мнениеот Ивайло » 31 Мар 2009, 00:09

dan4oteto, между другото това е добра идея! Като нищо някои фотоапарати не се справят добре на осветление с крушки с жичка. Пробвай да снимаш на дневна светлина и виж какво ще излезе. Но трябва да е много силна.
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Мнениеот emovalkov95 » 31 Мар 2009, 12:18

Мерси за съветите, Ивайло. Ще видя какво мога да направя.
Аватар
emovalkov95

Мнениеот ms_power » 31 Мар 2009, 12:20

Ивайло написа:ms_power, с твоите снимки на Салийна си свършил най-пипкавата работа, а именно, докарал си равномерно осветен фон и модел. :thumbsup2: Не пипай подредбата на лампите си, само пробвай с настройки за баланс на бялото.

Аз нямам особена подредба на лампите,ако успея,ще ги поставя така,както бяха тогава. :cheers:
Аватар
ms_power
Lamborghini фен
Lamborghini фен

ПредишнаСледваща

Назад към Фото съвети