Създаване на глинен модел.

Модификации и ремонт в мащаби от 1:3 до 1:19.

Създаване на глинен модел.

Мнениеот Freerite » 08 Фев 2014, 22:48

Здравейте,
Винаги съм харесвал колите страшно много, за мен те са нещо невероятно, което много улеснява и подобрява ежедневния ни живот. Но освен това, те са произведение на изкуството, всяка кола има сой собствен чар и харизма. Оюе от малък обичах да рисувам свои собствени коли, измислени от мен. Постепенно започнах да ставам по-добър в рисуването им и така дори стигнах до идеята да стана автомобилен дизайнер. След една година ще кандидатствам в университет и все още обмислям този вариант.

Но нека преминем към по-същественаа част. В училище всяка година имаме да правим проект на тема, която си изберем. Тази година аз и един съученик решихме, че проектът ни ще е на автомобилна тематика, а след като темата трябваше да е свързана по някакъв начин с Испания (уча в испанско училище), стигнахме до заключението, че темата ще е Сеат. Тъй като в сегмента си нямат типичният SUV, избрахме да направим негов concept. И така всичко започна. Пробвах няколко различни начина за правенето на модела, с обикновена глина и други материали, но се оказаха безуспещни опити. След по-обширно търсене стигнах до заключението, че ми трябва oil based clay или на български маслена глина (поне така предполагам), материалът, от който се правят макетите на коли по принцип. Разликата с нормалната глина е, че след загряване се разботи изключително лесно с нея, а при стайна температура е в твърдо състояние, също така не се втвърдява. След като претърсих навсякъде в България разбрах, че ще трябва да си търся от чужбина. Поръчах глината преди няколко дни и очаквам в следващите седмици да пристигне (между другото, оказа се доста скъп материал-5 килограма 28 паунда, а след доставката ще са около 40). Освен това започнах и работа по "пълнежа" на самия макет-основата е от OSB, а другата част-от фибран. С дизайна не съм готов напълно, но имам някаква представа как искам да изглежда.

Искам да ви попитам няколко въпроса:
От къде мога да си намеря фибран 10 сантиметра, или просто да си купя по-тънък, който в последствие да залепя?
И с лепило на водна основа ли трябва да лепя фибрана или той не е като стиропора?

Прикачвам няколко снимки, за да кажете дали ви харесва дизайна (или поне част от него) и какви идеи бихте дали вие. :)

Изображение (гледайте дясната страна)
Изображение
Изображение

Поздрави! :cheers:
Изображение
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
Аватар
Freerite

Име: Георги
Колекционирам: 1:18 и 1:24

Re: Създаване на глинен модел.

Мнениеот opsss » 08 Фев 2014, 22:54

Супер е много добре изглежда :D :shake: ..Успех :) :)
opsss

Име: Стивън
Колекционирам: 1:24, 1:43

Мнениеот anga » 08 Фев 2014, 23:29

Добре си се ориентирал с материала. Дизайнът също е добър, пожелавам ти успех, но си мисля, че специално за този вид изкуство, 18ти мащаб ще ти е малък при оформянето на детайлите ( ако за първи път го правиш). Вуйчо ми е скулптор и покрай него научих някои нещица и съм пробвал това онова и смея да твърдя че не е хич лесно това начинание :) , Така че аз те съветвам вкарай още малко материал, но избери мащаб от сорта на 1/16 или 1/12/10.. Още веднъж успех :cheers:
F*ck the modern cars - I'm driving Oldschool
Изображение
Аватар
anga

Име: Ангел Славков
Колекционирам: BMW

Мнениеот Freerite » 08 Фев 2014, 23:32

Благодаря за мененията. :) Забравил съм да спомена, че моделът не е 1:18. Не съм сигурен какъв точно е мащабът, дължината е около 60 сантиметра, пропорциите ги взех от модел 1:18. :cheers:
Изображение
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
Аватар
Freerite

Мнениеот anga » 08 Фев 2014, 23:35

Freerite написа:Благодаря за мененията. :) Забравил съм да спомена, че моделът не е 1:18. Не съм сигурен какъв точно е мащабът, дължината е около 60 сантиметра, пропорциите ги взех от модел 1:18. :cheers:

Така е по добре :) С размерите (съдейки по дължината), ще ти е далеч по-лесно. Имах някъде скици на модел, който и аз бях почнал да правя, но не мога да ги намеря в момента. Утре ще се поразтърся малко и ако ги намеря ще ги кача, ако нещо може да ти помогне с дизайна :)
Поздрави :cheers:
Изображение
Аватар
anga

Мнениеот Freerite » 08 Фев 2014, 23:55

Супер, ако намериш показвай. :) Аз да попитам още нещо-някой има ли идея къде мога да намеря такава машина:
http://www.youtube.com/watch?v=jWoFhkYkSaw
Защото с макетно ножче е доста голяма мъка рязането и не става толкова добре. :cheers:
Изображение
Аватар
Freerite

Мнениеот ChargerR/T » 09 Фев 2014, 00:06

Работейки в една рекламна агенция, почти всеки ден имах досег до такава "машина". Казвам го с кавички, защото професионална би струвала много пари. Та шефа ми, си беше направил самоделка, която вършеше страхотна работа в продължение на месеците, които бях там, а и предполагам още се ползва. :)

Трябва ти трансформатор, не помня какъв беше, но при опит ще разбереш какъв точно :D Да си направиш "лък" за който да е захванат режещият елемент, а именно кантал. От някои стар котлон върши чудеса, защото е по-дебел. Именно при протичането на ток през кантала, той се нагрява и реже лесно топимите материали както е в клипчето, естествено от време на време се къса, но проблема бързо се оправя. :)
Дано съм бил полезен. :)
Успех с начинанието. :) :cheers:
Изображение

ChargeRt - ChargerR/T
Аватар
ChargerR/T
Gran Turismo фен
Gran Turismo фен

Име: Крис
Колекционирам: Only 1:18

Мнениеот anga » 09 Фев 2014, 00:12

ChargerR/T написа:Работейки в една рекламна агенция, почти всеки ден имах досег до такава "машина". Казвам го с кавички, защото професионална би струвала много пари. Та шефа ми, си беше направил самоделка, която вършеше страхотна работа в продължение на месеците, които бях там, а и предполагам още се ползва. :)

Трябва ти трансформатор, не помня какъв беше, но при опит ще разбереш какъв точно :D Да си направиш "лък" за който да е захванат режещият елемент, а именно кантал. От някои стар котлон върши чудеса, защото е по-дебел. Именно при протичането на ток през кантала, той се нагрява и реже лесно топимите материали както е в клипчето, естествено от време на време се къса, но проблема бързо се оправя. :)
Дано съм бил полезен. :)
Успех с начинанието. :) :cheers:

:thumbsup: Ето и темичка, която би ти била полезна: http://modelistika.com/showthread.php?t=30458

Ето и снимка на друг лък
Изображение
Изображение
Аватар
anga

Мнениеот Freerite » 09 Фев 2014, 00:28

Мен изобщо ме няма с тоците и тези неща.. Така че ше попитам някой приятел дали случайно няма или пък ще помоля някой да ми сътвори нещо подобно. :) Благодаря ви. :cheers:
Изображение
Аватар
Freerite

Мнениеот opsss » 09 Фев 2014, 11:59

opsss

Име: Стивън
Колекционирам: 1:24, 1:43

Мнениеот Freerite » 09 Фев 2014, 18:04

Малко напредък:

Изрязах основата и я качих на трупчета, за да е по-лесна работата.

Изображение
Изображение

:cheers:
Изображение
Аватар
Freerite

Мнениеот rosen__petrov » 09 Фев 2014, 18:22

успех с проекта :clap:
Аватар
rosen__petrov

Име: rosen petrov
Колекционирам: nissan 1/24

Мнениеот mit3t0 » 09 Фев 2014, 18:38

Давай давай, стискам палци, дано стане! Изключително много ми харесва тематиката "автомобилен дизайн" така,че ще следя с интерес проекта ти! А след това като го завършиш и ако резултата е добър, можеш да пуснеш един мейл към Сеат! :D
ИзображениеИзображение
Аватар
mit3t0
Mercedes фен
Mercedes фен

Име: Димитър Петров
Колекционирам: 1/18 , 1/87 - Mercedes-Benz & JDM 1/24 !

Мнениеот anga » 09 Фев 2014, 21:21

mit3t0 написа:... А след това като го завършиш и ако резултата е добър, можеш да пуснеш един мейл към Сеат! :D

:shake: :shake: :shake:
Изображение
Аватар
anga

Мнениеот anga » 09 Фев 2014, 21:37

Днес намерих някои скици, но само тази се доближава до SUV. Погледни я, може да ти харесат някои форми :)
Изображение
Изображение
Аватар
anga

Следваща

Назад към 1:18