Вариации / дефектни модели

Включва мащабите от 1:30 до над 1:90.

Вариации / дефектни модели

Мнениеот TheDevilTwin » 30 Ное 2010, 18:11

Здравейте,

Според мен в този мащаб една такава тема би била доста интересна, тъй като понякога се случва човек да попадне на дефектен модел или просто на модел, който има някаква минимална разлика от останалите, с които би трябвало да е едно към едно. Като най-честосрещани дефекти могат да бъдат отбелязани:

- липсващи щампи
- разменени колелца (например малки отзад и големи отпред или четири малки / големи, ако по принцип са с различна големина)
- две по две различни колелца и / или липсващи колелца и оси
- липсващи стъкла
- липсващ салон
- шаси, обърнато наобратно (задната страна да е отпред и обратно)
- разместени щампи
- сгрешен блистер или правописна грешка върху блистера

За мен лично още по-голям интерес представляват вариациите, които могат да бъдат разпознати по:

- различен цвят на салона
- различен цвят или тониране на стъклата
- различни колелца (само ако и четирите колелца са различни от фабричните за модела)
- различен нюанс на боята (тук не става въпрос за съвсем друг цвят, а за по-тъмен или по-светъл нюанс)
- различна база / шаси
- липса или различен цвят на даден(и) елемент(и) от щампите, но не целите щампи (например даден надпис липсва или просто е в друг цвят)

Нека всеки се чувства свободен да покаже свой модел, който има дефекти или е просто вариация. Аз притежавам няколко такива и ще ги публикувам в темата при интерес от ваша страна ;)
Последна промяна TheDevilTwin на 02 Дек 2010, 01:33, променена общо 2 пъти
Аватар
TheDevilTwin
Japanese Power фен
Japanese Power фен

Име: Иво Захариев
Колекционирам: 1:64 Hot Wheels & Matchbox; 1:43 класически модели

Re: Вариации / дефектни модели

Мнениеот Freerite » 30 Ное 2010, 19:15

На мен би ми било интересно. :cheers: :rocknroll:
Изображение
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
Аватар
Freerite

Име: Георги
Колекционирам: 1:18 и 1:24

Мнениеот taiko » 30 Ное 2010, 19:32

Предполагам идеята ти е за нещо като уникалните сгрешени пощенски марки, примерно.
Защото имам доста модели с различни колела примерно. Но предполагам, че са серии, пускани през различен период от време. Примерно 1999 и после пак със тази матрица 2009. В това няма нищо уникално.
Имам едно ферари с различни джанти от една и съща серия през една и съща година- това става. Но джантите са си 4х4 еднакви, смисъл не са сгрешени предни и задни.
Просто двете колички са с различни джанти. По онова време обаче нямаше специални серии, както сега на хот уилс има с нормални и със шарени джанти. Ще дам снимки след малко, да се поразтърся ...
Навремето имах един AMX Javelin на мачбокс от една и съща година, зелен, но в различен нюанс. И пластмасата на задната броня беше жълта, в различни нюанси. За съжаление, единия замина някъде за трампа. Но koteto продава доста дълга серия на този модел и май има различните варианти на цветовете. Предполагам, когато са боядисвали количките са сложили нова боя при свършване на старата. А тя е била една идея по-светла.
А saab-Андрей, беше открил в един модел, май беше 9000, сложени джанти , но в обратната посока на въртене. При сааб-ите има такъв момент. Даже писа, че се е свързал с фирмата производител и те потвърдили грежката. Но ставаше въпрос за мащаб 1-43.

ето ги феритата-

Изображение

Изображение
ИСТОРИЯТА НА BMW В 1/43
ПРОДАВАМ 1/43

ПАИИСЕЕЕЕ, ГАЗИИИИИМ :)
Аватар
taiko
BMW фен
BMW фен

Име: Д-р К. Младенов, дм
Колекционирам: колички

Мнениеот TheDevilTwin » 30 Ное 2010, 19:35

taiko написа:Имам едно ферари с различни джанти от една и съща серия през една и съща година- това става. Но джантите са си 4х4 еднакви, смисъл не са сгрешени предни и задни.
Просто двете колички са с различни джанти. По онова време обаче нямаше специални серии, както сега на хот уилс има с нормални и със шарени джанти. Ще дам снимки след малко, да се поразтърся ...

Да, това е типичен пример за вариация! Тези модели понякога са доста ценни, макар че Хот Уйлс например имат навика от време на време да пускат даден модел с два вида колелца и нито един от двата не е рядък - но това все пак си е вариация и с право влиза в тази тема! :rocknroll:
Аватар
TheDevilTwin
Japanese Power фен
Japanese Power фен

Мнениеот Тихомир » 30 Ное 2010, 19:54

Аз лично имам един дефектен VW SP2 , на който не му се върти едната предна гума. Иначе съм вижда Чарджър с липсващ салон както и преди имах една Шеви Нова с яко объркани ленти. Бяха направени доста накриво. Доколкото знам такива модели с дефекти се ценят много особено ако са с объркани колела или липсващ елемент, но си нямам и на представа колко често стават такива грешки в производствения процес. :thinking:
Аватар
Тихомир
Ferrari фен
Ferrari фен

Колекционирам: Предимно 1:43

Мнениеот Иван » 30 Ное 2010, 19:58

Тихомир написа:Аз лично имам един дефектен VW SP2 , на който не му се върти едната предна гума. Иначе съм вижда Чарджър с липсващ салон както и преди имах една Шеви Нова с яко объркани ленти. Бяха направени доста накриво. Доколкото знам такива модели с дефекти се ценят много особено ако са с объркани колела или липсващ елемент, но си нямам и на представа колко често стават такива грешки в производствения процес. :thinking:

Но не трябва ли да са неотваряни, за да се ценят скъпо? :roll:
Аватар
Иван
VIP потребител
VIP потребител

Колекционирам: 1:24

Мнениеот TheDevilTwin » 30 Ное 2010, 20:10

Тихомир написа:... Доколкото знам такива модели с дефекти се ценят много особено ако са с объркани колела или липсващ елемент, но си нямам и на представа колко често стават такива грешки в производствения процес. :thinking:

Истината е, че в последно време все повече и повече стават такива грешки, тъй като с всяка година производителите увеличават производството си! В щатските форуми си има специални раздели за такива колекционери, които събират единствено дефектни модели и вариации, съответно и цените им понякога са космически.

А сега ето нещо интересно от мен - Mini Cooper на Hot Wheels със сбъркан блистер. По принцип тази вариация на Минито (с петолъчки с двойни спици) е доста рядка, а освен това блистерът е като на Форда отдолу - с един изстрел два заека. Ето как изглежда Минито в по-разпространената си версия:

Изображение

А това е моето Мини:

ИзображениеИзображение
Аватар
TheDevilTwin
Japanese Power фен
Japanese Power фен

Мнениеот koteto » 30 Ное 2010, 21:54

Това ще стане :cheers: любимата ми тема :lol: , ше я следя с интерес :D

Ето моята любимата грешка от всички, които имам. :)

Изображение
Изображение

Предполагам че ще се сетите какво е грешно. :idea:
Изображение
koteto

Име: Васил Алексиев
Колекционирам: предимно миниатюри

Мнениеот TheDevilTwin » 30 Ное 2010, 22:01

На базата пише Pi Eyed Piper, а всъщност името на модела е Cosmic Blues :cheers:
Аватар
TheDevilTwin
Japanese Power фен
Japanese Power фен

Мнениеот peshaka » 30 Ное 2010, 22:34

Според мен пък отдолу си пише , че е Pi Eyed Piper, а всъщност е Dodge Big Banger :D
Изображение
Аватар
peshaka

Колекционирам: 1:64 и около под и над!

Мнениеот taiko » 30 Ное 2010, 22:35

Та както казах...

Но koteto продава доста дълга серия на този модел и май има различните варианти на цветовете

...за вълка, за котето говориме де хахаха и той веднага се отзова. Аз бях дотука, вече влизат грандовете. :clap: :rocknroll:

Темата наистина ще е интересна. Очаквам развитие с нетърпение. :roll:

ПП Като се сетя аз колко мъници имам, сега ако почна и кусури да им търся малееееее то ще ми отидат празниците бе. Това за мене ще е нещо ново.
ИСТОРИЯТА НА BMW В 1/43
ПРОДАВАМ 1/43

ПАИИСЕЕЕЕ, ГАЗИИИИИМ :)
Аватар
taiko
BMW фен
BMW фен

Име: Д-р К. Младенов, дм
Колекционирам: колички

Мнениеот Bi-BiB » 01 Дек 2010, 15:24

Е това ще е интересна тема. Аз следях по едно време такава тема в mbox-а и там имаше доста интересни неща. Ако ги подкарате и разградските (аз няма да го правя), тогава ще отиде коня у ряката и ще почувстваме силата на безкрайността. :D

П.П. Една грешка и от мен:

Изображение
Аватар
Bi-BiB

Мнениеот TheDevilTwin » 01 Дек 2010, 20:03

Още един пример с дефектен блистер, но в този случай става въпрос за правописна грешка. Вижте надписа върху блистера на сивото CLK ;) Интересното в случая е, че само отпред надписът е сбъркан, а отзад е както трябва :lol: Въпреки че другите две CLK-та са от същата серия, но просто са различни разцветки, техните блистери нямат правописна грешка. При всички други сиви CLK-та с къс блистер, които съм виждал, надписът също е бил сбъркан!

ИзображениеИзображение

При версията с дълъг блистер няма правописна грешка:

Изображение
Аватар
TheDevilTwin
Japanese Power фен
Japanese Power фен

Мнениеот lichen » 01 Дек 2010, 23:23

И според мен ще се получи интересна тема, която не сме коментирали писмено тук, а сме си говорили с отделни колеги. :)
Мисля, че всеки ще има по какво да покаже тука, като е случвал на сгрешен модел или на варианти (които се събират даже и целно, не погрешка) :D
Ще разровя и аз да видя разни модели да снимам с подобни на изброените дефекти! :rocknroll:
Ето първия от моделите, който е със зимните гуми отпред! :twisted:
Отделно на това и самия цвят черен металик на сгрешения модел е по-наситен (личат на втората снимка повечето частици) и като цвят е станал графитен, спрямо черния ! :rocknroll:

Изображение

Изображение
Последна промяна lichen на 15 Яну 2012, 02:10, променена общо 1 път
Аватар
lichen
Фен на мащаб 1:64
Фен на мащаб 1:64

Име: Иван
Колекционирам: Почти всичко в мащаб ~ 1:64

Re: Вариации и дефектни модели в мащаб около 1:64

Мнениеот Bi-BiB » 02 Дек 2010, 01:14

Това "в мащаб около 1:64", което е сложено допълнително е напълно излишно - всички знаем в какви мащаби "от до" варират най-вече мачбокса и хот уийлса - известни с мащабирането на моделите според размера на опаковката. :lol:
Сега, ако искате да си правите тема само за мачбокс и хотове, това е друг въпрос. :)
Аватар
Bi-BiB

Следваща

Назад към Мащаби 1:32, 1:64, 1:72, 1:87 и др.