Лепила - секундни, обикновени, трикове при лепене и т.н.

Дискусии и проекти за модификация на фабрични модели, ръчни изработки, сглобяеми модели.

Лепила - секундни, обикновени, трикове при лепене и т.н.

Мнениеот Ивайло » 29 Апр 2010, 12:53

Не намерих такава тема, а ми се стори интересна, тъй като съм имал малко и неприятни преживявания при лепене. Надявам се тук да се създаде нещо като справочник с различни съвети и въпроси при лепене и поправки на различни материали по моделите - емблеми, пластмасови, метални детайли, тапицерии, кожа, гума...

Ще започна с един въпрос и споделяне на неприятен опит по-долу.

Въпросът:

Търся начин да залепя (закрепя) пластмасова решетка за метална (боядисана с лак) повърхност на един модел. Проблемът в случая е, че въпросната решетка не ляга просто на мястото, а трябва да бъде леко извита насила. Точно това създава едно постоянно напрежение, което лепилата, които съм пробвал, не издържат. Натискам решетката с пръсти около 1 минута, но когато я пусна, само казва "цък" и изхвърча. Опитал съм сигурно 4 или 5 различни продука за залепяне, като едно от лепилата дори започна да сваля боята от метала и ми изкара акъла. Добре, че нямаше погром. Опитвал съм два вида секундни лепила, разтопен силикон, и още един-два други вида лепила - нищо не издържа. Китайците изглежда я бяха залепили с разтопена пластмаса или боя, не мога да определя точно... Боята, която имам, е обикновена за модели и силно ме съмнява да може да издържи напрежението, което дори секундно лепило не успя. Да не говорим, че отдолу се намират два важни болта и не мога да я залепя за вечни времена, добре е да може евентуално да се свали някой ден.

Какво бихте ме посъветвали? :|

Искам да споделя какво ми се случи, когато един ден реших да пробвам секундно лепило Loctite Power Gel върху модел. Мислех си, че след като е във вид на гел, ще бъде по-удобно за мен, тъй като исках да залепя детайли с неравности, а течните лепила само се разтичаха. Надявах се гелът да запълни празнините и да захване по-добре, както и да бъде по-лесен за нанасяне по ъглови места с клечка за зъби. Да, ама неее...

Нанасям лепилото, държа детайла, държа, държа... пускам и той пада сам. :o Това стана няколко пъти и реших за проба да капна една капка от лепилото върху картонче, за да видя какво става с него. Държах го сигурно към 30 минути и когато проверих, капчицата още беше мека!!! Само за сравнение, такава капка от много по-евтиния и непретенциозен нашенски Каноколит става твърда като камък за минута. Какво излиза, че трябва да държа детайла половин-един час неподвижен с пръсти? :lol: За сравнение, българското лепило захъсва безцветно и за 20-30 секунди хваща съвсем достатъчно, за да пуснеш детайла и да стои сам, а на следващия ден не можеш да го помръднеш.

След този случай реших да не го ползвам за места, където се иска придържане на детайла при съхнене. Реших да дам шанс на Power Gel-а при залепянето на една решетка, която нямаше нужда от никакво прикрепяне, просто се поставя и стои сама на място, докато съхне. Леглото й имаше ръбове, затова предпочетох гела - после псувах два дни подред.

Нанасям си две капки гел в гнездото на решетката и я поставям отгоре - дотук добре. Абсолютно нищо от гела не е излизало навън и не е допирало решетката в лицевата й част! Оставям модела да съхне и часове по-късно го поглеждам. Какво да видя, черните ребра на решетката са ПОБЕЛЕЛИ! :shock: Скочих като ужилен, недоумявах какво става и реших да ги почистя с леко влажни памучета за уши. Бялата мъглявина започна да пада и решетката придоби нормален вид. Добре, оставих го. Минаха още няколко часа, поглеждам - ОТНОВО е побеляла! Какво става?! Отново чистя, чистя - добре. Ден втори - поглеждам, пак е побеляла. Вече си мислех, че никога няма да се оправи. Дори когато помирисвах решетката, имаше много силна миризма, явно е било от изпаренията при съхнене на лепилото. Как обаче ще стигне до ребрата, които са толкова далеч и нагоре - лепилото дори не е близо до тях, тъй като е под кантовете на решетката.

След два дни псуване и ежечасно почистване, на третия ден изглежда лепилото изсъхна и побеляването изчезна само. :?
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Име: Ivaylo
Колекционирам: 1:18 / 1:72

Re: Лепила - секундни, обикновени, трикове при лепене и т.н.

Мнениеот emovalkov95 » 29 Апр 2010, 13:02

Много неприятни ситуации. :( За жалост обаче не мога да помогна, нямам голям опит с лепилата. :(
Един път съм се опитвал да залепя задна чистачка на модел 1:18... нанасям малко от секундното лепило Loctite върху чистачката и я придържам около минута, за да се залепи...е, какво стана... НИЩО! :x Само се разтече и съсипах модела. После нанесох пак лепило и успях да я залепя. Та въпросът ми е с какво да премахна разтеклото се лепило от задния прозорец на модела? :roll:
Аватар
emovalkov95

Колекционирам: Mercedes 1:18, разни 1:43

Мнениеот Наугрим » 29 Апр 2010, 13:26

Относно лепилата не съм специалист, но знам кой е. Нашият колега SMART DEVIL е доста
наясно с тази тема, мисля, че може да даде добър съвет. Също така някои от колегите във Форума се занимават със стендов моделизъм. Те вероятно могат да помогнат.
Последна промяна Наугрим на 21 Мар 2012, 13:24, променена общо 1 път
11 години в DiecastCarsBG
Наугрим
Организатор на сбирки - София
Организатор на сбирки - София

Мнениеот PeTeR666 » 29 Апр 2010, 14:18

Колеги не знам дали ще помогна но да кажа.
Та има едно лепилце, по скоро тип каноколит което аз плозвам от известно време и съм що годе доволен.
Особеното при него е, че се продава комплект: шишенце каноколит и спрвй втвърдител, който съкращава доста времето за втвърдяване.
Към 10лв е и го има в магазините за мебелен обков, но си е доста като количесрво (около 50мл май)
Аватар
PeTeR666

Име: Петър
Колекционирам: 1:18 Коли и мотори, 1:12 Мотори

Мнениеот T1000 » 29 Апр 2010, 14:34

http://www.diecast-pub.com/forums2/inde ... ntry219163

В другите теми има още много полезни неща :cheers:

Иначе секундните лепила са трошливи и не са за наставки под напрежение. От тях е достатъчна 1 капка, ако е за чистачка например. Така няма и да се разтече :) Ако е за по-специална част аз понякога оставям лепилото малко да стегне на въздух върху частта и тогава слагам друга. Разбира се става въпрос за съвсем малко време, че иначе ще стегне :)

Побеляването е от изпаренията на секундното лепило. Понякога се случва и от смесването на химикалите. На мен така ми се "боядиса" около чистачките на дейтоната, когато ги слагах, но с малко боичка всичко се реши :)
I'll be back®
Изображение
..-. --- .-. --.. .- | ..-. . .-. .-. .- .-. ..
Аватар
T1000
Ferrari фен
Ferrari фен

Колекционирам: Exotics 1:18, 1:24

Мнениеот ferrarista47 » 29 Апр 2010, 16:42

Аз имам скромен опит и за сега разчитам на loctite super attak gel и loctite super bond power gel ! за сега съм доволен...
за тапицерия работя с UHU extra alleskleber и за момента с него е супер!
:cheers:
„Ферари е единственият отбор, в който пилотът е победител, дори и когато не печели“-Жак Вилньов, син на Жил Вилньов.
ACDC
Аватар
ferrarista47
Глобален модератор
Глобален модератор

Име: РУСЛАН
Колекционирам: Horses ★1:18/1:43/1:64/1:87★

Мнениеот Ивайло » 29 Апр 2010, 16:49

T1000, голямо благодаря за връзката! Направо малка енциклопедия. :shock:

Изглежда доста хора използвате Локтайт, аз се наплаших от него.

Най-големият проблем в момента ми е залепването на детайл по начин, който да го задържи в извито положение. Може би лепило, като това, за което PeTeR666 каза би било многократно по-силно и ще може да го задържи? :| Повечето секундни лепила едва ли предполагат залепяне на места, които са подложени на постоянно напрежение.
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Мнениеот ferrarista47 » 29 Апр 2010, 16:53

или да пробваш loctite super bond power gel този има уж подобрени качества!!! и ако искаш първо залепи пешетката от едната страна(хубаво да засъхне) и после да залепиш и др.
поне аз така бих направил за момента :roll:
„Ферари е единственият отбор, в който пилотът е победител, дори и когато не печели“-Жак Вилньов, син на Жил Вилньов.
ACDC
Аватар
ferrarista47
Глобален модератор
Глобален модератор

Име: РУСЛАН
Колекционирам: Horses ★1:18/1:43/1:64/1:87★

Мнениеот Freerite » 29 Апр 2010, 16:55

Аз пък "китвам" със секундно лепило по-малките дупчици или неравности.. :lol:
Изображение
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
Аватар
Freerite

Име: Георги
Колекционирам: 1:18 и 1:24

Мнениеот Ивайло » 29 Апр 2010, 17:02

Freerite написа:Аз пък "китвам" със секундно лепило по-малките дупчици или неравности.. :lol:

Тъкмо това е отговор на един друг мой въпрос. Имам едно огледало за лепене, на което му се е изронила основата на триъгълничето. Май ще пробвам да го залепя и изравня направо със секундно и отгоре с боя.
Аватар
Ивайло
Администратор
Администратор

Мнениеот Freerite » 29 Апр 2010, 17:22

Ами би трябвало да стане, но ти трябва доста финна шкурка ако ще го правиш, за да може да го изравниш добре :)
п.п. Ако нямаш лепило и ще трябва да си купуваш, по-добре си вземи loctite зелен, незнам как точно се казва, но върши перфектна работа(трябва да изчакаш поне 20 мин за да е готово за шкурене) :) Дано съм помогнал!
Изображение
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
Аватар
Freerite

Мнениеот Иван » 29 Апр 2010, 17:26

Аз пък препоръчвам евтиното лепило Super glue JIP. В едни оранжеви тубички, по 3гр. Цената тук е 0,60лв. а лепи идеално. Задържаш секунди и пускаш. Единственият проблем е, че ако нанесеш твърде много и се разлее някъде оставя бели петънца :)
Аватар
Иван
VIP потребител
VIP потребител

Колекционирам: 1:24

Мнениеот Freerite » 29 Апр 2010, 17:28

Белите петънца се махат с вода(повечко :lol: ) или с шкурка :)
Изображение
Аватар
Freerite

Мнениеот hostaglas » 21 Мар 2012, 05:41

Използвал съм около 100 вида моментни лепила и съм най-доволен от лепилото на фирма "Микро Асу" ,а пък комбинирано със спрея на mitre apel -лепило за пдч/втвърдител/ стават чудеса . Проблем при процеса е побеляването ,но той е неизбежен.Много добра комбинация е лепило с прах от бронз или пвц.

Прозрачно безцветно цианоакрилатно лепило VА8312 с нисък вискозитет за слепване на материали като пореста и плътна гума, порести и плътни пластмаси, EPDM еластомери и др. между себе си и между един друг при 40%-80% влажност. Начално залепване се постига след 10-60 сек, а пълната сила - след 24 часа. Съхр: 9 мес на 18-25`C, 12 мес на +5`C (в хладилник).
Последна промяна hostaglas на 06 Фев 2015, 12:58, променена общо 1 път
Аватар
hostaglas
Фен на мащаб 1:64
Фен на мащаб 1:64

Име: Данчо
Колекционирам: 1:64 европейски автомобили

Мнениеот CapMa_B_MpaKa ® » 27 Окт 2013, 21:13

Колеги,какво мога да ползвам за лепене на метал-метал?Иначе за премахване на лепило ацетона върши страхотна работа(малко късничко отговарям ама...) :shake:
Diablo Motorsport 'till the end
Аватар
CapMa_B_MpaKa ®

Име: Сърмата и нищо друго!
Колекционирам: 1/24

Следваща

Назад към Модификации и ремонт